• Почетна
  • СВЕТ
  • Светски шампионат у фудбалу у Русији 2018: Самара, резервна престоница СССР
Прочитај ми чланак

Светски шампионат у фудбалу у Русији 2018: Самара, резервна престоница СССР

0

Стадион за утакмице светског фудбалског шампионата 2018. године у Самари ће пренети ван историјског центра града. Градске власти су одлучиле да промене услове упита, поднетог ФИФА да не би нашкодили споменицима архитектуре.

Прво се планирало да ће стадион бити саграђен на ушћу реке Самаре у Волгу. Нова арена са 45 хиљада седишта би могла да озбиљно промени историјски изглед града, где су сачуване зграде из 16. до 19. века.

Данас је одлучено саградити спортски комплекс и неопходну инфраструктуру на незасељеном месту, у једном од предграђа. У другој половини 20. века тамо се налазио крупни радиоцентар. Изградња спортског објекта ће коштати 400 милиона долара. Она ће почети идуће године.

Самара има велико искуство одржавања крупних фудбалских утакмица, између осталих, и међународних, – истиче заменик председника Самарске обласне фудбалске федерације Сергеј Марушко.Ове године је први пут био одржан суперкуп земље, где су играли Зенит и Рубин. Протекле године смо почели да организујемо међунаролдни турнир Волшки гол међу најбољим светским тимовима до 15 година. Долазили су нам Челси, Марсеј, Еспањол, Олимпик. Имамо већ искуство.

Главна зона за навијаче може да постане трг Кујбишева, који се сматра за највећи трг у Европи. Он заузима 17,4 хектара. Он је за 1 хектар већи од Црвеног трга у Москви. Иначе, име совјетског државника и партијског радника, револуционара Валериана Кујбишева за време СССР-а имао је и сам град.

У паузама између утакмица уз присуство на стадиону или праћење на великим екранима у зонама за навијаче туристи ће имати могућност да сиђу у прави владин бункер. За време Другог светског рата управо у Кујбишеву налазила се резервна престоница Совјетског Савеза, – прича водич Ема Хазанова.1942. године, када је наш град био резервна престоница, овде се налазила влада.

Очекивали су долазак Сталина, за кога је био саграђен бункер дубок 37 метара. После рата је град постао космичка престоница. Управо у нашем граду су почели да производе прве носаче ракета за лансирање у космос. Међу њима је и носач ракета, који је изнео у орбиту космички брод Јурија Гагарина. Имамо музеј, где су скупљени јединствени експонати, међу њима и камере, у којима су се космонаути спуштали из космоса.

Поред фабрике за изградњу ракета, у Самари се налази фабрика за проиводњу познатих путничких авиона на млазни погон Тупољев.2014. године ће бити завршена реконструкција међународног аеродрома Курумоч, који ће моћи да прихвати путнике и теретне авионе свих врста, без ограничења масе.

Аеродром већ прима редовне летове из Париза, Франкфурта, Барселоне, Патоса, Варне, Прага, Тел-Авива, Дубаја и земаља бившег СССР-а. Осим тога, у граду има крупно пристаниште, из којег се бродом може стићи практично у сваки град, који прихвата фудбалски турнир.

 

(Глас Русије)