Прочитај ми чланак

Све ближе: НАТО разматра стављање нуклеарног оружја у стање приправности

0

Земље НАТО-а разговарају о довођењу нуклеарних бојевих глава алијансе у стање борбене готовости, рекао је генерални секретар организације Јенс Столтенберг за британски лист Телеграф.

„Нећу улазити у оперативне детаље о томе колико нуклеарних бојевих глава треба да буде у борбеној готовости, али морамо да се консултујемо о овим питањима“, цитира публикација генералног секретара алијансе.

Према Столтенбергу, НАТО мора послати директан сигнал непријатељима Северноатлантске алијансе.

„Транспарентност помаже да се пренесе директна порука да смо ми, наравно, нуклеарни савез. Циљ НАТО је, наравно, свет без нуклеарног оружја, али све док постоји нуклеарно оружје, остаћемо нуклеарни савез, јер свет у којем Русија, Кина и Северна Кореја имају нуклеарно оружје, а НАТО нема је опаснији свет“, рекао је Столтенберг.

Генерални секретар је додао да Кина активно повећава свој нуклеарни арсенал, који ће, према његовим проценама, до почетка 2030-их нарасти на хиљаду бојевих глава.

„А то значи да ће се НАТО у не тако далекој будућности вероватно суочити са нечим са чиме се никада раније није суочио, наиме са два потенцијална противника са нуклеарним оружјем – Кином и Русијом, каже Столтенберг.

Руски председник Владимир Путин је раније на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу рекао да Москва не звецка нуклеарним оружјем.

Шеф државе је упозорио да не треба олако схватати питање употребе оружја за масовно уништење.

Сценарији по којима би Русија теоретски могла да употреби нуклеарно оружје наведени су у руској војној доктрини и у „Основама државне политике у области нуклеарног одвраћања“.

Према документима, то је могуће у случају агресије на Русију или њених савезника употребом оружја за масовно уништење или агресије употребом конвенционалног оружја, када је угрожено постојање саме државе.