• Почетна
  • СВЕТ
  • Сукоб CNN и State Department због дневника убијеног амбасадора САД у Либији
Прочитај ми чланак

Сукоб CNN и State Department због дневника убијеног амбасадора САД у Либији

0

Стејт департмент саопштава да је CNN, без сагласности породице, известио о постојању личног дневника убијеног амбасадора САД у Либији Кристофера Стивенса.
У вести коју је објавио у свом онлајн издању, CNN наводи да се домогао Стивенсовог дневника четири дана након што је он убијен 11. септембра у нападу на зграду америчког конзулата у либијском граду Бенгазију. Поред њега, убијена су још тројица америчких држављана.

Представник Стејт департмента Фили Рејнс, саветник државне секретарке Хилари Клинтон, изјавио је да је ЦНН погазио обећање дато породици да неће известити о дневнику.

У жучном саопштењу, он је за потез ЦНН-а рекао да нема никаквог оправдања.

У вести од суботе, ЦНН је навео да је из Стивенсовог дневника узео поједине податке и њихову тачност потврдио из других извора.

Позивајући се на неименован извор близак Стивенсу, CNN је навео да је амбасадор био забринут због претњи по безбедност у Бенгазију и у последње време говорио о расту исламског екстремизма и појачаном присуству Ал Каиде у Либији.

У саоштењу од суботе, америчка телевизијска мрежа је истакла да брани коришћење одређених констатација из дневника и поставила питање „због чега сада Стејт департмент напада гласника“ тог податка.

„ЦНН првобитно није известио о постајању дневника из поштовања према породици, али смо сматрали да у њему постоје питања о којима треба да се у потпуности обавести“, навела је та медијска кућа.

На Јутјубу је био објављен и снимак на коме се види да је амерички амбасадор Џеј Кристофер Стивенс био још жив када је група Либијаца налетела на њега у згради америчког конзулата у Бенгазију 11. септембра, али наводно није било никога ко је могао да му помогне.
снимак је у међувремену склоњен

Према CNN-у, јавност треба да зна до којих сазнања је дошао CNN из више извора поводом страховања и упозорења о терористичкој претњи пре напада у Бенгазију, што сада поставља питање због чега Стејт департмент није учинио више да заштити амбасадора Стивенса и друго америчко особље.

О проналажењу дневника, Стивенсова породица обавештена је у року од неколико сати, а реч је о свесци у којој је руком исписано седам страница.
Дневник је породици, према причи ЦНН’а, уручила трећа страна.

Један италијански званичник је преузео дневник од CNN’а у Бенгазију на захтев Стејт департмента и он је на путу да се допреми Стивенсовој породици, наводи Стејт департмент.

„Чија је прва реакција била да се са места злочина однесе дневник човека који је убијен заједно са још тројицом Американаца који су служили земљи, да се он прочита, транскрибује и пошаље у новинарску редакцију а одатле другима на читање, а после тога назове породица“, упитао је Рејнс.

У телефонском разговору са Стивенсовом породицом, CNN се сагласио са њиховим јасним жељама и обећао да неће користити дневник, нити чак дати било какву назнаку о њему све док се поново не чује са фамилијом.

Четири дана после тога, међутим, „они су одлучили да га искористе“, казао је Рејнс.

О постојању дневника први је у петак известио новинар ЦНН’а Андерсон Купер, после вести те куће да је Стивенс страховао да је на Ал Каидиној листи за ликвидацију.

CNN је у онлајн издању написао да је дневник пронађен на поду прилично небезбедног дела зграде конзулата у којој је смртно рањен. Упитан да прокоментарише извештај CNN-а да је Стивенс био забринут да се налази на листи за ликвидацију, Рејнс је подсетио на конференцију за новинаре коју је у четвртак одржала Хилари Клинтон, која је на исто питање одговорила да она нема апсолутно никакву информацију, нити разлог, да верује да постоји икаква основа за тако нешто.

Стивенс је убијен 11. септембра у Бенгазију током протеста због антиисламског филма „Невиност муслимана“.

Директор Америчког центра за борбу против тероризма Метју Олсен сматра да је мало вероватно да је Стивенс са својим сарадницима случајно убијен током протеста.

То је био терористички напад, рекао је недавно Олсен пред Одбором за државну безбедност америчког Сената.

Супротан став је изнела америчка амбасадорка у УН Сузан Рајс, рекавши пре неколико дана да обавештајни подаци говоре да је дошло до спонтаног окупљања демонстраната испред конзулата у Бенгазију, да би касније то искористили екстремисти који су напали зграду и убили амбасадора и тројицу његових сарадника.

Либијске власти су саопштиле да су ухапсиле више десетина особа које би могле да се доведу у везу са нападом. Међу њима су људи из Малија и Алжира, као и симпатизери Ал Каиде.

 

(Танјуг)