Прочитај ми чланак

СТРОГО ЧУВАНА ТАЈНА: Понос америчке војне индустрије обрукао се у свакој борби

0

Снаге Хута у Јемену испалиле су 25. марта седам пројектила на Ријад. Саудијска Арабија је потврдила лансирања и рекла да је успешно пресрела свих седам. То, међутим, није било тачно.

Не само што су делови разнетог пројектила пали у Ријаду и убили једну особу, а две повредили, него нема ни доказа да је Саудијска Арабија уопште пресрела било коју од седам ракета. Све то наводи на постављање непријатних питања, не само о Саудијцима већ и о Американцима који су им продали „фалш“ антиракетни систем, пише „Бизнис инсајдер“.

commons.wikimedia.org/U.S. Army

Фотографије са друштвених медија показују како саудијски „Патриот“ испаљује пресретаче. Међутим, на њима се не види успешно пресретање. Један пресретач експлодирао је тек након лансирања, док је други направио „У“ заокрет у сред ваздуха и обрушио се назад на Ријад, где је експлодирао на тлу.

Могуће је, наравно, да је један од пресретача обавио посао, али то је мало вероватно, јер су новинари „Бизнис инсајдера“ и истраживачи Института међународних студија Мидлбери пажљиво анализирали два различита ракетна напада на Саудијску Арабију од новембра до децембра 2017.

У оба случаја откривено је да је мало вероватно да су пројектили оборени, упркос званичним саопштењима да јесу.

Истраживачи су до тог закључка тако што су мапирали где је пао отпад, укључујући оквир и бојеву главу пројектила, као и локацију пресретача. У оба случаја се јасно појавила шема – сам пројектил је пао на Ријад, док се бојева глава одвојила и прелетела изнад одбране, те слетела близу своје мете.

Једна бојева глава пала је на неколико стотина метара од Терминала 5 ријадског аеродроме „Краљ Калид“. Друга бојева глава, испаљена неколико недеља касније, скоро је уништила представништво „Хонде“.

У оба случаја је било јасно да, упркос тврдњама саудијских званичника, ниједан пројектил није био оборен.

Није сигурно чак ни да ли је Саудијска Арабија покушала да пресретне пројектил испаљен у новембру.

Суштина је у томе да нема доказа да је Саудијска Арабија пресрела било који пројектил који су Хути испалили током сукоба у Јемену. А то поставља питање – има ли разлога да се мисли да антиракетни систем “Патриот” ради?

Одбрамбени систем који је смештен у Саудијској Арабији – “ПАЦ-2” – није баш направљен да пресретне ракете “Буркан-2” које Хути испаљују ка Ријаду. “Буркан-2” има домет од око 960 километара и изгледа да има бојеву главу која се одваја од самог тела пројектила. Али, сумњиво је да је “Патриот” икада пресрео балистички пројектил дугог домета у борби – требало би бар видети доказ успешног пресретања ракете од стране овог система.

Током Заливског рата 1991, јавност је наведена да поверује како је “Патриот” скоро савршен јер је пресрео 45 од 47 пројектила “Скад”.

Америчка војска је касније смањила ту процену за око 50% и чак и тада изразила “повећано поверење” у свега једну четвртину пресретнутих случајева. Да је војска тачно применила своју сопствену процену методолошки консистентно, овај број би био још мањи, навео је један званичник Конгресне истраживачке службе (према чему би тај број био 1 – оборен је само један пројектил “Скад”).

 

Комитет доњег дома Конгреса је након истраге свог поткомитета, Владиних операција, рекао да нема довољно доказа да је било икаквог пресретања.

– Имам мало доказа да је Патриот погодио више од неколико пројектила Скад које су лансирали Ирачани за време Заливског рата и постоје одређене сумње чак и вези пресретања која се рачунају – наведено је у извештају.

Овај извештај никад није видео светлост дана, осим резимеа који је објављен и у којем се наводи како систем “Патриот” није био спектакуларан успех у Заливском рату како је америчка јавност наведена да верује.