Прочитај ми чланак

Стратфор: ЕУ се дели око Русије, све силе желе Балкан

0

Европска унија, САД и Русија ће идућих месеци и даље исказивати интерес за развој на Балкану, а у Босни "засад остаје сукоб ниског интензитета".

evropska-unija

То наводи амерички институт за стратегијске прогнозе Стратфор у процени збивања у свету у последњем тромесечју ове године.

„После контроверзног референдума у Републици Српској који је Уставни суд БиХ довео у питање“, додаје Стратфор, „припреме за даље потезе босанских Срба у циљу јачања њихове аутономије на уштрб федералних установа ће изазвати затегнутости међу етничким групама те земље“.

„То ће засад остати сукоб ниског интензитета, али ће одбрана српског става од стране Москве и могућа етничка трвења“, сматра амерички институт, „Русији отворити нови маневарски простор у њеним преговорима с Американцима и Европљанима“.

Стратфор наводи да Европска унија креће у темељиту расправу о својој полици према Русији, „што ће одсликати унутрашње поделе унутар ЕУ“ око односа с Москвом и изазвати оштре расправе око тога шта урадити кад је реч о санкцијама Русији. Светска економија остаје слабашна, додаје се у анализи и каже и да ће „САД, и даље једина светска супер-ила, изабрати новог председника на изборима који ће више него икад обликовати спољну политику САД“.

„Разлог је што у приступу двоје кандидата постоје оштре разлике, а оба кандидата су сагласни да САД морају очувати своју хегемонију, мада се не слажу око тога како то постићи“, објашњава Стратфор.

Један кандидат, додаје се, „сматра да САД морају играти ону улогу у свету какву су наследиле од краја Дугог светског рата и то ону којом су ефикасније спроводиле своју моћ кроз савезништва, повезаност у светској трговини и селективне интервенције“.

Други кандидат, истиче амерички институт, подржава „ослањање на сопствене ствари у односу на глобализам, уз став да САД и њихови савезници морају да бране сопствене интересе уместо да непотребно себи везују руке безбедносним ‘кишобранима’ и светским трговинским пактовима“.

За светске играче, попут Русије, наводи се у анализи, „преостали месеци ове године ће бити искоришћени за припрему преговора с будућим америчким председником“.

„Руске вође схватају да с Обамом, који се спрема да оде, има мало изгледа за нагодбу у последњи час око Украјине или Сирије“, примећује Стратфор и додаје да ће Русија у Украјини деловати на смањивање сукоба на истоку и настојати да од ЕУ издејствује смањивање санкција.

„Москва за узврат очекује да Украјина учини уступке, мада Кијев није под довољно снажним притиском да ту капитулира, преговори ће се наставити“, наводи тратфор.

У Институту сматрају да ће се „Русија у Сирији више ослањати на војну него на дипломатску тактику настојању да ојача преговарачке позиције“.

„Русија ће усредсредити напоре да ојача офанзиву Дамаска на Алеп и ојача његове снаге на терену чиме ће оснажити и полазишта за преговоре с будућим америчким председником“.

„А пошто ће САД ојачати сунитске побуњенике у Сирији и ставити у други план дијалог с Москвом, могућност сукоба ће расти идућих месеци“, указује се у прогнози.

Стратфор оцењује и да ће у Европској унији „комбинација политичког распарчавања, предизборних калкулација и одбојност према споразумима о слободној трговини у многим чланицама ЕУ и даље нарушавати текуће преговоре Уније о споразумима о слободној трговини“, па ће „на леду“ до краја године остати и настојања да се склопи споразум ЕУ-САД о слободној трговини и гарантовању инвестиција.

„Кључни политички и економски играчи у ЕУ, Немачка и Француска, улазе у припреме за изборе 2017, што смањује опсег питања о којима Берлин и Париз могу да се договоре, па ће отуд европски клуб остати без повезујућег политичког вођства и овог тромесечја и потом.“

Подељени владајући француски социјалисти ће бити битку за опстанак на власти, а у главној опозиционој партији Републиканаца такође има неслагања посебно око имиграције, иако ће они бити кључни противник крање десним снагама које тражи напуштање ЕУ, истиче Стратфор.

И како додаје, у Немачкој је уочљива подела у владајућим странкама „и пошто се немачки национални интереси утврђују кроз Европску унију, Немачка неће бити у могућности да поднесе крупније планове за интеграцију ЕУ“.

„Мигранти и безбедност ће снажно утицати на политичке програме у Немачкој због забринутости око имиграције и тероризма, а влада у Берлину ће се суочити с унутрашњим притисцима – од стране опозиције, али и неких сектора у владајућој коалицији – да се зауме оштрија политика према мигрантима и заведу додатне мере за осујећивање тероризма.“