• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Мишљење
  • СТРАНИ ИНВЕСТИТОРИ СНАЖНИЈИ ОД ДРЖАВЕ: Тајни корпоративни споразуми о слободној трговини
Прочитај ми чланак

СТРАНИ ИНВЕСТИТОРИ СНАЖНИЈИ ОД ДРЖАВЕ: Тајни корпоративни споразуми о слободној трговини

0

ttip trgovinski sporazum sad i eu

Споразуми о слободној трговини су фактички контролисани трговински споразуми, скројени у складу са интересима великих међународних корпорација.

У данашње време такве споразуме обично називају “партнерствима”. И споразум о слободној трговини о којем се воде преговори између ЕУ и САД носи назив “Прекоатлантско партнерство о трговини и инвестицијама” (TTIP). Амерички нобеловац за економију, Јозеф Стиглиц, пише да то нису споразуми једнакоправних страна јер САД диктирају све услове пословања.

То ни не чуди када видимо шта се заправо регулише тим споразумима који се не тичу само питања трговине, управљања инвестиција и права интелектуалне својине већ у великој мери уводе суштинске промене у правни, правосудни и законодавни оквир држава при чему се не поштују процедуре одговорности коју врше демократске институције.

Стиглиц упозорава да су најнепријатнији делови тих споразума управо одредбе о заштити инвестиција. Он тврди да на основу тих одредби фирме и корпорације могу да туже владе држава чланица на плаћање целокупне штете коју очекују у наредном периоду ради промена у законодавном систему државе. То није само теорија јер као пример имамо актуелну тужбу дуванског гиганта Philip Morris који већ тужи Уругвај и Аустралију због упозорења о штетности дуванског дима на кутијама за цигарете.

Управо као што поменута дуванска корпорација тужи две државе чије законодавство јој не дозвољава да својим производима убије још више људи можемо очекивати да убудуће мултинационална предузећа подносе тужбе против влада суверених земаља и због тога јер су исте те владе ради заштите животне средине одредиле тим корпорацијама да смање испусте штетних материја у природу.

Јасно је да ће поменуте корпорације ради свог финансијског положаја моћи да ангажују врхунске правне стручњаке који ће их заступати пред судовима чиме ће њихови изгледи за победу бити удвостручени. Управо је и то још један од разлога због којих држављани држава чланица ЕУ не би требало да дозволе да кроз усвајање оваквих споразума у правни систем њихових држава допру одредбе које ће им нарушити основно људско право на здрав и сигуран живот.

У Европском парламенту дошло је управо због поменутих одредаба таквих споразума до интензивног заплета при самом одлучивању о њиховом усвајању. Наиме, Европска комисија која води непосредне преговоре са САД о прихватању споразума о слободној трговини на сваки могући начин покушава да избегне ситуацију да се посланици ЕП изјасне о тим споразумима. Са обзиром на чињеницу да је према Лисабонском уговору о ЕУ неопходно да се о тој врсти споразума изјасне и национални парламенти држава чланица ЕУ надамо се да ће барем они поступити у складу са националним интересима својих народа.

Са словеначког за Србин.инфо превео Данијел Игрец

Извор: mladina.si