Прочитај ми чланак

Шта свет може да научи од Вијетнама – 95 милиона становника, нула преминулих

0

Као земља која нема нити један смртни случај, а број заражених коронавирусом креће се у неколико стотина, Вијетнам је добио похвале Светске здравствене организације (СЗО) и може служити као пример државе која је успела да обузда пандемију.

Иако граничи с Кином, Вијетнам је раним и одлучним мерама попут раширеног тестирања и строгог карантина, као и друштвеним јединством, за сад избегао ситуацију у какву је коронавирус довео Европу и Сједињене Државе.

Број заражених у Вијетнаму према бројачу универзитета „Џон Хопкинс“ је 262, у земљи која броји више од 95 милиона становника.

Званична статистика показује да је у Вијетнаму у карантину или изолацији тренутно 75.000 људи. Држава је засад спровела више од 121.000 тестова.

У тој комунистичкој земљи на југоистоку Азије засад нема преминулих од Цовид-19, а стопа заразе значајно је нижа него у развијенијој Јужној Кореји, Сингапуру или чак Тајвану – државама које су хваљене због свог одговора на кризу.

Кидонг Парк, представник СЗО за Вијетнам, верује да је за његов успех кључно било рано деловање.

„Вијетнам је на пандемију одговорио рано и проактивно. Њихова прва вежба процене ризика догодила се почетком јануара, недуго након што су пријављени први случајеви у Кини“, истиче Парк.

Држава је брзо успоставила Национални управљачки одбор за превенцију и контролу Цовид-19 под које је брзо имплементирало национални план одговора на кризу, додаје Парк.

Иако има мали број потврђених случајева, и Вијетнам је 1. априла ставио целу државу у карантин, пуно брже и одлучније него Велика Британија и Италија које су то учиниле тек кад им се број заражених почео да мери у хиљадама.

 

Владе у свету уводе карантине да би се боље носиле с постојећим епидемијама. Вијетнам је то учинио како би спречио националну кризу која се може избећи.

Велики део вијетнамског успеха може се приписати његовом друштвеном јединству.

Генерални секретар вијетнамске Комунистичке партије Нгујен Ксуан Пуц недавно је борбу против заразе прогласио „пролећном општом офанзивом 2020“, што је намерна референца на кључну „Тет офанзиву“ из 1968. коју је Вијетконг покренуо током Вијетнамског рата и која је резултирала повлачењем америчке војске.