Прочитај ми чланак

Шта није јасно? 60% вакцинисаних, а стиже нови талас короне

0

У Британији је током последних недељу дана поново забележен скок броја заражених коронавирусом иако је прву дозу вакцине примило скоро 60 одсто становништва.

Број новозаражених дневно износи око 4.000 случајева, што јесте веће од прошлонедељне цифре, која је у просеку била 1.600 случајева, али је, исто тако, неупоредиво мање од бројки из фебруара, када је бележено више од 60.000 новозаражених дневно. Ипак, иако се ради о благом порасту, стручњаци упозоравају да би ово могла да буде назнака трећег таласа, преноси Гардијан.

© AP Photo

Индијски сој и трећи талас

Према истраживању Енглеског инстинута за јавно здравље, сој коронавируса који се појавио у Индији, а присутан је у Британији, брже се шири од првобитне варијанте вируса и у некој мери отпоран на вакцину. С обзиром на све већи број заражених, владин план за даље ублажавање мера, који је требало да на снагу ступи 21. јуна, вероватно ће ускоро постати неизводљив.

Надим Захави, задужен за дистрибуцију и примену вакцина у Британији је током гостовања у ББЦ-у рекао како за сада не може да исључи могућност задржавања неких мера, додајући да ће званични став владе бити објављен 14. јуна

Лекар Мартин МекКи, са медицинског факултета у Лондону, рекао је да сматра да је у Британији почео трећи талас пандемије.

„Већ сада видимо да у неким деловима земље тренутне мере нису довољне за заустављање пораста случајева. Осим у случају да се догоди неко чудо, потпуно укидање мера предвиђено за крај јуна представља огроман ризик. Због нових бројки требало би да направимо поновну процену даљег попуштања мера“, рекао је.

С њим је сагласан и лекар Паул Хунтер, са Универзитета Ист Енгила који сматра да ширење индијског соја у Британији указује на ране знакове доласка трећег таласа и лекар Рави Гупта са Универзитета Кембриџ који такође упозорава на могућност новог таласа

„Ако се ствари почну да се развијају онако како мислим да би могле, вероватно нас чека трећи талас. Биће то велики талас зараза, током којег ће бити смртних случајева и тешких обољења“, рекао је Гупта и додао како сматра да би даље укидање мера у Енглеској требало да се одложи до летњих празника, када се и смањује шанса за ширење вируса унутар школских установа.

Вакцинисано скоро 60% становништва

Према подацима публикације „Свет у подацима“, у Британији је до 28. маја прву дозу вакцине примило најмање 57.5% становништва, док је обе дозе добило најмање 36.7%.

Упркос великог броја вакцинисаних број инфекција је опет почео да расте. Стручњаци сматрају да је разлог томе комбинација попуштања мера због наглог пада броја заражених и великог броја вакцинисаних и истовремене појаве заразнијег соја коронавируса који је у некој мери отпоран на вакцину.