Прочитај ми чланак

Шта је озлоглашена морална полиција због које Иран гори већ данима

0

Строги шеријатски закон у Ирану однео је још једну жртву. Поред двадесетдвогодишње Махсе Амини коју је убила иранска полиција за морал, због неправилног ношења хиџаба, у протестима који су уследили страдала је још једна жена, позната иранска блогерк Хадис Наџафи, све због озлоглашене моралне полиције.

У бруталним сукобима полиције и грађана, у којима је погинуло најмање 35 особа, а који су уследили због смрти Махсе Ахмини погинула је и Хадис Наџафи у коју је полиција испалила шест хитаца. Двадесетогодишња девојка 24. септембра задобила је прострелне ране груди, лица и врата. На снимку, који кружи друштвеним мрежама, приказује Хадис Наџафи како везује реп док се спрема да се прикључи групи демонстраната. Након тога је упуцана. Њен симболичан потез постао је нови симбол страдања у борби за слободу у Ирану.

Жестоки протести

Смрт двадесетдвогодишње Махсе Амини коју је убила полиција иранска за морал, због неправилног ношења хиџаба, изазвала је огромне протесте који не јењавају десети дан заредом. Један од најважнијих захтева људи који се на улици практично боре са полицијом јесте укидање овог тела које надгледа поштовање строгих шеријатских закона. Захваљући њиховој борби свет се коначно запитао због чега постоји полиција за морал и ко јој дозвољава да управља животима тамошњих жена.

Наиме, овај огранак полиције који носи назив Гашт-е-Ершад јесте специјална јединица задужена за спровођење поштовања исламског морала и привођење жена за које сматра да су „непримерено“ одевене.

Под овим се подразумева да се жене кажњавају и за најмање непоштовање строгих правила облачења, што је био случај и са Амини која је ухапшена само због тога што су јој испод хиџаба вирили праменови косе. То су припадници ове јединице протумачили као непоштовање Шеријата који налаже да су жене су у обавези да покривају косу хиџабом и да носе дугу одећу која ће им замаскирати фигуру.

Ово правило је уведено због тога што Иранци, као и већина оних који живе у државама који се строго придржавају Шеријата, жене које се не облаче правилно провоцирају мушкарце и наводе их на грех.

Пакао после Пахлавија

Полиција која ово контролише је подељена на групе и сваку од њих чини шесторо чланова – четири мушкарца и две жене, и они контролишу области на којима се сакупља велики број људи, попут тргова. Ова грана полиције је уведена давне 1979. године након Исламске револуције и главни циљ јој је да се жене натерају да се облаче смерно. У тренутку увођења ове полиције, жене у Ирану су се облачиле нормално и мини сукње и непокривена коса нису били неуобичајен призор на улицама Техерана.

На власти је био прозападњачки настројен лидер Мухамед Реза Пахлави чија је супруга Фара, често носила модерну одећу. Али, пре 43 године, је свргнут са власти, и за жене у овој држави је уследио пакао.

За непокривену косу 74 ударца бичем

За само неколико месеци је основана Исламска Република и све организације које су се бориле за права жена су затворене. Указ према ком су хиџаби обавезни за све жене на радним местима уведен је 7. марта те године. Како су се жене одупирале примени ових наредби, закон је у наредним годинама додатно пооштраван. Парламент је 1983. донео одлуку да жене које не покривају косу у јавности могу бити кажњене са 74 ударца бичем. У скорије време, додата је и казна до 60 дана затвора.

Доласком Раисија на власт казне пооштрене

Ригорозни закони постали су још оштрији када је на власт дошао садашњи председник Ебрахим Раиси, припадник тврде верске струје, који је изабран прошле године. Раиси је потписао декрет 15. августа за спровођење новог списка ограничења. У њих спадају постављање сигурносних камера за надзор и новчане казне за непокривене жене, као и упути за „саветовалиште“ и обавезна затворска казна за било ког Иранца који доводи у питање или на интернету објављује нешто против правила о хиџабу.

Ограничења су довела до повећања броја хапшења, и све бруталнијег одношења према ухапшенима, укључујући претње и премлаћивање. Управо је од последица премлаћивања страдала Амини. Наиме, она је била у посети рођацима у Техерану када ју је морална полиција ухапсила и одвела у притвор где су је брутално претукли. Девојка је добила срчани удар и преминула. Након тога, почели су масовни протести које су покренуле жене којима је доста оваквог поступања са њима.