Прочитај ми чланак

СРБИН ЈЕ АУТОР НАЈМОЋНИЈЕГ СПОМЕНИКА који слави битку-прекретницу 2. светског рата

0

Јевгениј Вучетић је рођен у Руској империји, а умро је у Совјетском Савезу. Био је истакнути представник социјалистичког реализма, добитник бројних признања међу којима се посебно истичу Лењинова и Стаљинова награда.

Поред тога, Јевгениј Вучетић је био и син српског досељеника Виктора Вучетића.“Мати Родина зове!“ (рус. Родина-мать зовёт!) је назив статуе која се налази у Волгограду, на Мамајевом Кургану који је током рата на војним картама био обележен као Кота 102.0 и који је био поприште жестоких борби између

Вермахта и Црвене армије будући да се надноси над градом.

Којим градом? Стаљинградом, наравно, како се ово место звало током титанских битака на Источном фронту, и посебно саме Стаљинградске битке која се сматра прекретницом читавог тог глобалног конфликта.

Статуа је инспирисана античком грчком скулптуром „Крилата Победа“ односно „Ника Самотрачка“, али је моделована по угледу на једну локалну жену, Валентину Изотову. Са инжењерске тачке гледишта, у питање је изузетно сложена структура због положаја у коме се налази, са високо подигнутим мачем у десној руци и раширеној левој која зове своје синове да је бране.

Од врха мача до постоља висока је 85 метара; сама фигура виси 52 метра, док је мач дугачак 33. То је чини највишом статуом у Европи, трећом у свету, и највећом статуом жене на свету ако се не рачуна постоље до кога води 200 степеника који симболизују 200 дана Стаљинградске битке. Шупља бетонска фигура скупа са мачем од нерђајућег челика и осталим металним елементима тежи скоро осам хиљада тона.

Меморијални комплекс на Мамајевом Кургану у Волгограду са статуом „Мати Родина зове!“ у позадини, делом Јевгенија Вучетића, совјетског уметника српског порекла. Фото: Wикипедиа/Марилуна
Статуа је део меморијалног комплекса у оквиру кога се налази и „Вечна ватра“ као и гроб Василија Чујкова, заповедника совјетских снага у Бици за Стаљинград и првог маршала Совјетског Савеза који је сахрањен ван Москве; такође, од 2006. године ту је и гроб легендарног црвеноармејског снајперисте Василија Зајцева.

Док је захтевни инжењерски део посла обавио генијални Николај Никитин, мало је познато да је уметнички аутор овог спектакуларног споменика истакнути совјетски вајар Јевгениј Вучетић, човек српског порекла.

Вучетић (1908-1974) је рођен у Јекатеринославу, данашњем украјинском граду Дњепру, као син Србина Виктора Вучетића (који је у Руском грађанском рату изгледа био белогардејац) и Aне Aндрејевне Стјуарт, жене руско-француског порекла.

Био је истакнути представник социјалистичког реализма и добитник бројних признања међу којима се посебно истичу Лењинова награда коју је добио 1970. године те Стаљинова награда коју је добио чак пет пута узастопно, од 1946. до 1950. године.

„Мачеве у плугове“ испред седишта Уједињених нација у Њујорку. Статуа је то совјетског уметника Јевгенија Вучетића, човека српског порекла. Фото: Wикимедиа Цоммонс/Нептуул
Такође је био добитник Ордена Лењина (двапут) и носилац Ордена Отаџбинског рата 2. степена, а проглашен је и Херојем социјалистичког рада те Народним уметником СССР-а.

Поред „Мати Родина зове!“ у Стаљинграду (родина је женска варијанта наше речи отаџбина), од монументалних радова се истичу и совјетски „Споменик војнику ослободиоцу“ у парку Трептовер у јужном Берлину, неколико статуа „Мачеве у плугове“ (које приказују концепт раскивања оружја и њиховог претварања у мирнодопска оруђа) од којих је једна и у колекцији Уједињених нација у Њујорку, те „Гвоздени Феликс“, скулптура Феликса Џержинског која се деценијама налазила на тргу Лубјанка испред зграде КГБ-а. Наравно, то је само кап у мору онога што је радио.

Иначе, пре осам година појавила се вест да је скулптура „Мати Родина зове!“ почела да се помера због поџемних вода испод брда на коме се налази, што је проблем будући да статуа није причвршћена за постоље и да се држи само захваљујући својој тежини. За 2017. је планиран почетак рестаурације која ће потрајати годину и по дана.

БОНУС ВИДЕО

У емисији „Дебате”, у продукцији медијске куће „Центар”, историчари др Милан Ст. Протић  и др Драган Петровић, говоре о британском утицају на југословенску спољну политику пред Други светски рат (00:57:45), о југословенско-италијанском савезу и зашто је због Енглеза и Бановине Хрватске смењен Милан Стојадиновић (01:03:00).

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.