Прочитај ми чланак

СПРЕМНИ ЗА НАПАД: Кинески носач авиона упловио у сиријску луку Тартус, стиже и крстарица Москва !

0

Kineski nosac aviona

Нагађања како је Кина одлучила да се активно укључи у збивања у Сирији добила су и своју потврду када је у сиријску луку Тартус, где се налази и руска поморска база, упловио кинески носач авиона.

С још једним кинеским ракетним чамцем који му се налази у пратњи, носач представља језгро кинеске борбене експедиције која би следећих дана требало да почне с борбеним деловањима против ИСИЛ-а.

Уз ИСИЛ с једне стране и западну коалицију предвођену Сједињеним Америчким Државама с друге стране, сада се на сиријском бојишту ствара нова, велика “источна коалиција” која обухвата Русију, Кину, Сирију, Ирак и Иран, што ће увелико променити снаге и односе на бојишту.

Према изворима из западних обавештајних служби, у Сирију ускоро долази и додатна ескадрила ловаца Ј-15 од којих ће део полетати с носача, док ће остали бити смештени у руској војној бази недалеко од Латакије. Очито је како се Кина спрема за дуготрајан боравак у Сирији јер Пекинг планира и размештање борбених хеликоптера З-18 те контингента од најмање 1000 кинеских маринаца који ће се, заједно с руским и иранским војницима, борити у копненим операцијама против ИСИЛ-а у Сирији.

Руски председник Владимир Путин као неформални вођа и кључна особа овог новоствореног војног савеза разговараће ових дана с Бараком Обамом о могућој сарадњи на терену и координирању акција, али ти разговори неће нимало бити једноставни.

Иако и западна и источна коалиција имају исти циљ, уништење исламског калифата и разбијање исламистичких снага у Сирији и Ираку, гледишта Истока и Запада о будућности Сирије након рата потпуно су друкчија. Русија као легитимну власт у Сирији види само и искључиво свог савезника Башара ал Асада, док Запад подржава секуларне побуњеничке снаге и Слободну сиријску војску која је у последњих годину дана потпуно неприметна на терену.

Улазак Кине у војни савез јасан је знак како Пекинг пажљиво гради свој геополитички статус претварајући се у глобалну војну велесилу.

Лука Тартус није случајно изабрана за базу кинеском носачу авиона – у овом се граду у јужној Сирији још од седамдесетих година налази руска поморска база са свом потребном инфраструктуром за опремање великих војних система какав је носач.

Ипак, упркос свим проценама обавештајних служби и најавама допреме нових ударних група, стварна улога кинеског ангажмана на сиријском фронту није још потпуно јасна. Наиме, реч је о војној операцији на другом крају света, с чим Пекинг нема никаквог искуства, а што је изузетно логистички и организацијски сложено. Поготово када се зна да је Кина, у војном смислу, “на отворено море” изашла тек пре неколико година преуредивши половни носач авиона купљен у Украјини.

У следећих неколико недеља показаће се колико дубоко ће Кина загазити у сиријско бојиште, али је јасно да као чланица источне коалиције засигурно доприноси напорима Москве, Техерана и Дамаска у разбијању исламиста, не само војно већ и политички.

РУСКА ТВРЂАВА НА МОРУ: Крстарица „Москва“ вежба у Медитерану

МОСКВА – Један од главних ратних бродова руске Црноморске флоте, крстарица „Москва“ наоружана ракетама, придружила се сталној групи бродова руске морнарице на Медитерану, саопштио је представник Црноморске флоте, капетан прве класе Вјачеслав Трухачов.

Moskva krstarica

„Крстарица са пројектилима је у петак завршила пролазак кроз Босфор и Дарданеле и придружила се руској морнарици на Медитерану“, казао је он. То је терћи пут ове године да крстарице иде у мисије у близини морских обала, преноси Тасс.

Циљ мисије је учешће у војним вежбама, а брод је додељен руском поморском одреду у источном сектору Медитерана, прецизирао је Трухачков.

 

(Вечерњи.хр)