Прочитај ми чланак

Шта траже амерички пси рата у Украјини?

0

Ukrajina

Тешко наоружани припадници „Блеквотерса“ направили су прошле недеље панику на проруском митингу у Доњецку. Новински извештачи су јавили да су после повика: „Блеквотерси!“, грађани почели да беже. Плаћеници су тако свој први јавни задатак на тлу Украјине обавили успешно. Њихово увођење у украјинску кризу додатно је закомпликовало ситуацију.

Ова америчка плаћеничка војска позната је и по називу „Трећи фактор“, који је „заратила“ у Ираку, где је у периоду од 2001. до 2009. године били трећа по снази страна армија на тлу те земље. После скандала у Ираку 2009. године променили су име у „Екс сервис“, а сада се званично зову „Академија“.

У сукобима у Сирији, влада Башара ал-Асада окривила је „Блеквотерсе“ за неке од најстрашнијих злочина, као што је покољ цивила „од врата до врата“ у градићу Хула, маја 2012. године.

Прошлонедељна реакција људи у Доњецку најбољи је доказ какву „славу“ носе „Блеквотерси“.

– „Блеквотерси“ су приватна војска из Северне Каролине, уско везана за ЦИА – прича Илија Илиев власник Интернационалне академије за обезбеђење из Скопља, одличан позналавац ове тематике. – Њихово људство у Ираку у минулој деценији углавном је штитило објекте и појединце од значаја за америчку владу. Задаци су им тамо били дефанзивног карактера. 

ВАН ЗАКОНА

Међународном конвенцијом против регрутовања, ангажовања, употребе, финансирања и обуке плаћеника, донетом 1989. године у Уједињеним нацијама (ступила на снагу 2001), они су стављени ван закона, док је њихово ангажовање квалификовано као злочин против мира и безбедности.

Он подсећа да су „Блеквотерси“ остали упамћени по отварању ватре на контролним пунктовима. Тако је убијено стотине Ирачана, због чега је влада Ирака 2007. године тражила да се отерају из земље. Илиев тврди да су за тај посао њихови припадници лоше селектовани, лоше тренерани и упозорава да нема закона којима су подложни. Појединцима из ове војске суђено је у САД за неколико „ицидената“ у Ираку. Прошли су са условним казанама и глобом од по пет хиљада долара…

Ко је ангажовао „Блеквотерсе“ у Украјини још је непознаница, а постоје најмање три верзије. Према првој, ЦИА је режирала представу на Мајдану и плаћеници су „део сценографије“ застрашивања украјинског народа. Наиме, нове власти у Кијеву су свесне да немају подршку у својој војсци и полицији за евентуално одмеравање снага са „проруским елементом“ у својој земљи и „Трећи фактор“ је прелазно решење до формирања лојалних јединица.

Друга верзија ослања се на пословично одличну сарадњу ЦИА са „Блеквотерсима“. Власник комапније Ерик Принц изјавио је још прошле године у интервјуу за „Дељи бласт“ да су његови војници волонтирали за ЦИА из патриотских разлога, на подручјима где ЦИА због законских ограничења није могла. Према том сценарију, пошто су се ствари на Мајдану отргле контроли, а „бирократски апарат“ ЕУ и САД није могао да их прати, ускочили су његови плаћеници. 

ХОЛИВУДСКА КАМПАЊА

У свету данас има неколико стотина приватних војних компанија. Само у Ираку их ради 60 и велики је притисак крупног капитала да запослени у приватним војним компанијама добију легитимитет. Стручњаци упозоравају на озбиљну кампању у популарисању и глорификовању употребе плаћеника. Један од примера је холивудски филм „Плаћеници“, чија су два дела постала „блокбастери“. У њему имиџ добрих и хуманих „паса рата“ гради десетак актуелних икона Холивуда.

Трећа теза је да су их ангажовали нови губернатори „проруских области“, моћни тајкуни тешки милијарде долара, да штите како лидере тако и кијевске институције у Доњецку, Харкову…

– Профит је основни покретач војске као што „Блеквотерс“ – прича Илија Илиев. – Рачун њиховог ангажмана на крају ће неко морати да плати. Сигурно је да у њиховим редовима у Украјини раде само проверени Американци, јер су у деликатној операцији и не смеју да ризикују. Украјинци су са правом забринути због појаве ове војске, јер колико год је интерес Украјинаца и Руса да не ратују међусобно, „Трећи фактор“ води супротан мотив.

Плаћеници у Украјини наводно зарађају 1.000 долара дневно.

ПРЕДУЗЕТНИЦИ

У прошлој деценији „Блеквотерси“ су били највећи приватни предузетник у Ираку са којим је Стејт департмент уговарао послове. Сада раде, или су радили, за неке од највећих светских комапнија „Монсанто“, „Шеврон“, финансијску групацију „Беркли“…

Како су јавили светски медији, оснивач „Блеквотерса“ Ерик Принц продао је прошле године сектор „Обавештајних операција“ комапнији „Монсанто“ (највећем светском произвођачу генетски модификованог семена). „Монсанто“ је затим, према наводима америчке штампе, 500.000 деоница своје нове аквицизије продао Фондацији Мелинде и Била Гејтса (оснивачу „Мајскрософта“).

(Вечерње новости)