Прочитај ми чланак

RUSSIA TODAY: Руско-индијски договор вредан 100 милијарди долара

0

Russian President Vladimir Putin Prime Minister Narendra Modi i

Како јавља РТ економски терет западних санкција гура Русију да тражи пословне могућности на Исток. Судећи по резултатима, посета председника Русије Владимира Путина Индији је добила топлу добродошлицу.

На састанку који је трајао непуних 20 сати руски председник Владимир Путин је склопио договор са индијским премијером Нарендром Модијем.

THE DIPLOMAT: Нова ера у руско-пакистанским (војним) односима

Билатерални односи између Русије и Пакистана били су тешки, али последњи међусобни војни договор означава прекретницу односа између ових држава.
Споразум војне сарадње Русије и Пакистана потписао је руски министар одбране Сергеј Шојгу после недавне посете Исламабаду, и тај докуменат означава важан помак у руско-пакистанским односима.
Наставак прочитајте – ОВДЕ.

РТ напомиње даље у извештају да су двојица лидера завршили радни сатанак у Њу Делхију у Хидерабад кући, а споразуми вредни 100 милијарди америчких долара потписани су 11. децембра у присуству руског председника и индијског премијера.

Сви ови послови су дугорочне природе. Индија и Русија су се сложили да ће Русија да изгради 12 нових нуклеарних реактора у што скорије време. 

Сваки од ових нуклеарних реактора коштаће по 3 милијарде долара по комаду, констатује РТ и додаје да 40 милијарди зараде од нуклеарних реактора биће распоређене у наредне две деценије.

Иако је ово велики новац, РТ додаје да ови договори више значе Москви која је опкољена од стране Запада и изолована због тренутних санкција ЕУ и САД против Русије.

РТ даље  још запажа да су западне санкције оставиле мали простор Русији за пословање, која се морала окренути Азији тражећи погодно тржиште и додаје да ова Путинова посета Индији представља велики успех спољне политике за руског председника јер се успешно удружио са Кином и Индијом, у тренутку када азијски континент постаје водећа светска економска сила.

Руска сателитска тевизија у  свом извештају и подсећа да је раније током године Путин је потписао тридесетогодишњи уговор са Кином вредан 400 милијардо долара, који се односи на руски енергетски извоз у Кину, и закључује да је Путинов долазак у Њу Делхи рангиран у самом врху посета неког председника Индији у 2014. години.

Sergeja Aksjonova  INDIA-RUSSIA-CRIMEA

Развој односа Индије и Русије нервира САД и Украјину

Незванична посета руководиоца Крима Сергеја Аксјонова Индији изазвала је међународни скандал. Вашингтон је тражио од Делхија објашњења, а председник Украјине Петар Порошенко је оптужио Индију за љубав према новцу.

САД су крајње незадовољне понашањем Индије. Не само да су за време посете председника РФ Владимира Путина Делхију били потписани озбиљни споразуми у сфери одбране, енергетике и другим областима, већ су тамо примили и руководиоца руске републике Крим Сергеја Аксјонова. И не само примили: између Крима и организација Индијско-кримско парнтерство био је потписан меморандум о узајамном разумевању. Вашингтон није могао да судржи нервозу. То може да погорша атмосферу уочи састанка премијера Нарендре Модија и председника САД Барака Обаме у јануару, када ће амерички лидер стићи у Индију на свечаности посвећене Дану републике, упозорио је Стејт депармент САД.

Али Индија од смаог почетка није подржавала антируске санкције Запада и не планира да се оријентише на његово мишљење када и са ким да води послове, истиче члан комитета за међународне послове Савета Федерације РФ Игор Морозов:

„Премијер Моди је врло озбиљан међународни политичар који води земљу са огромним људским и производним капиталом. То је једна од највећих економија на свету. И несумњиво као партнер Русије из БРИКС, она развија са њом своје односе независно од става Запада, између осталог САД. Што се тиче пута руководиоца Крима Сергеја Аксјонова, Крим је субјекат Федерације, који се налази у оквиру јединственог економског и политичког простора Русије. То што је губернатор субјекта РФ отишао у Индију обична је пракса. Са преседником, премијером увек одлазе губернатори. Ова пракса је део савременог цивилизованог правног света. Индија заједно са Кином и Русијом залаже се за формирање вишеполарног света. Али то је оно што Американци за сада не разумеју. Шта да се каже за Украјину.”

Руководилац Крима Сергеј Аксјонов није учествовао у званичном програму посете руског председника. Он је имао свој дневни ред. На састанку да индијским пословним круговима он је означио основне правце у којима може да се развија сарадња Индије и Републике Крим. То су туризам, сфера пољопривредне прераде, производња лекова, извоз намирница, област високих технологија. Индија не крије своју заинтересованост за развој веза са Кримом, каже сенатор Игор Морозов:

„Крим намерава да формира регионалну економију, ослањајући се на иновационе технологије. Индија се данас налази у предводници иновационог света. То су и ИТ-технологије, и фармаколошки бизнис. Према медицинским иновационим препаратима Индија заузима једно од првих места у свету. И колико знам, Индијци су спремни да направе фармацеутску фабрику на Криму.”

Плодотворна посета Аксјонова изазвала је шкргут зубима украјинског председника. Петар Порошенко је чак оптужио Индију да превише обраћа пажњу на новац. По свему судећи, руско-индијска, између осталог кримско-индијска сарадња наговештава велики профит за обе стране, тако да милијардер, чоколадни краљ, а уједно и председник банкротирале земље Петар Порошенко није могао достојно да прихвати дату информацију.

(РТ, Глас русије, Србин.инфо)