Прочитај ми чланак

„Путиноманија“ захватила и Ирак

0

343493_vladimir-putin--foto-reuters-2_f

Ирачки сликар Мохамад Карим Нихаја један је од оних који су једва чекали да се „Русија прикључи борби против Исламске државе“.

Док завршава портрет руског председника Владимира Путина у свом атељеу у центру Багдада, уметник каже да „Руси постижу резултате, док Сједињене Америчке Државе и њихови савезници бомбардују већ годину дана, а ништа не постижу“.

Као многи Ирачани, и он прати с великим интересовањем развој догађаја у суседној Сирији где Исламска држава држи под контролом велике делове територије.

– Ми не желимо међународну коалицију, већ само Русију. И заклаћемо овцу – ако се буде ангажовала у Ираку, прокоментарисао је један младић.

За Ирачане који деле његово мишљење, Москва, која је последњих година снажно подржавала Дамаск и Техеран, представља природнијег савезника од САД, које су током осам година држале Ирак под окупацијом.

Фотографије одлучног Путина – голог до паса и хладног погледа, јако су популарне у Ираку. На друштвеним мрежама, многи су руског лидера већ прогласили почасним грађанином Ирака. Други, пак, препричавају виц по којем се из његовог презимена види да Путин има ирачке корене.

Према овој духовитој причи, Путинов отац је на пијаци на шиитском југу Ирака продавао смокве („тин“ на арапском), те је зато назван „Абу Тин“. Након Другог светског рата, отишао је у Совјетски Савез где се оженио „руском плавушом“ и добио сина коме је дао име Абделамир, а које је Русима било тако тешко да га изговорају да су дечака преименовали у Владимир.

На Фејсбуку, поједини корисници руског председника називају Путина „шиитом“ и уместо своје профилне слике стављају Путинов портрет.

– Требало би Путину дати ирачко и сиријско држављанство јер нас више воли од наших политичара – предлаже Мохамад а-Бахалди, студент у Наџафу.

– Муслимани нас бомбардују, а Путин, који је православни хришћанин, нас брани – каже један продавац, док један таксиста захваљује „Путину јер га је убедио да остане у Ираку“.

Извор: Танјуг