Прочитај ми чланак

Скандалозан захтев САД на седници СБ: Шта се крије иза жеље за укидањем УНМИК-а

0

Иза ових покушаја стоји намера да се, склањањем статусно неутралне мисије и удаљавањем од Резолуције СБ УН, широм отвори простор лажној држави за чланство у светској организацији

На таласу ранијих приштинских и захтева појединих западних земаља да је УНМИК непотребан на Косову и Метохији и од представника САД прексиноћ је, у седишту Уједињених нација у Њујорку, уследила нова рунда удара с циљем да се међународна мисија укине, пишу „Вечерње новости“.

Иза ових покушаја, сматрају аналитичари, стоји намера да се, склањањем статусно неутралне мисије и удаљавањем од Резолуције СБ УН, што је кључан ослонац Србији у одбрани територијалног интегритета, широм отвори простор лажној држави за чланство у овој организацији. Истовремено, то је додатни притисак да се што пре потврди такозвана косовска државност.

Представник Америке је на седници Савета безбедности на којој је представљен шестомесечни извештај Унмика о КиМ, а на којој је била и премијерка Србије Ана Брнабић, између осталог, затражио да се укине мисија УН:

„Савет безбедности је својом Резолуцијом 1244 установио мандат Мисије привремене управе Уједињених нација на Косову. Мандат Мисије је да помогне да се успоставе услови за миран и нормалан живот свих становника Косова и унапреди регионална стабилност на Западном Балкану. САД блиско сарађују са партнерима из ЕУ и НАТО-а, како би помогли да се одржи мир на северу Косова и како би одвратили од ескалационих мера обе стране.“

Некадашњи дипломата Зоран Миливојевић указује да су се такве поруке раније углавном чуле од Велике Британије, а да је сада тај тон снажно преузела Америка.

„Раније су Енглези покушали да доведу у питање редовне седнице СБ УН и извештај УНМИК-а и да тиме отворе питање статуса. То показује да је то сад код Американаца некако искристалисан циљ и да с тим треба да рачуна и у наредном периоду.

Ово има везе и са геополитиком и са оним циљем да се питање Косова реши што пре. Ипак, важно је да Унмик остаје и поред Кфора и да је и у том, и другом погледу, поновљена недвосмислена подршка Русије и Кине“, наводи Миливојевић за „Новости“.

Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун оцењује да захтев САД за укидањем УНМИК-а представља раскидање са континуитетом Резолуције 1244.

„УНМИК је на КиМ на основу те Резолуције, а сада се тражи укидање цивилног и останак војног присуства УН. У овој фази, присуство НАТО-а не би могло другачије да се реализује него преко присуства Кфора. Дакле, у питању су двоструки стандарди и политике западних земаља за које је Косово држава и желе да јој отворе простор за чланство“, каже Дрецун за „Косово онлајн“.

Научни сарадник у Институту за међународну политику и привреду Александар Митић објашњава да се ситуација променила због тога што земље које траже укидање УНМИК-а, крше Резолуцију 1244 и практично урушавају ауторитет мисије УН од самог почетка:

„Да се не враћамо на све детаље о кршењу Резолуције 1244, УНМИК, ипак, делује по њој. Јасно је због чега земље попут САД и Велике Британије желе да расформирају Унмик и униште Резолуцију 1244. Та мисија је у великој мери деградирана управо због поступака оних који подржавају независност Косова и који самим тим крше међународно право.“