Прочитај ми чланак

СИРИЈА – РАТНИ ИЗВЕШТАЈ: Трка за Деир Ез-Зор као за Берлин 1945.

0

У размаку од само неколико километара у подручју реке Еуфрат се Русија и СAД боре против терориста ”Исламске државе” за контролу над покрајином Деир ез Зор, кључним делом Сирије.

У чланку објављеном у прошли петак, амерички часопис Блумберг је навео да је сукоб у Сирији досегао тачку преокрета 5. 09., када је сиријска војска, уз подршку провладиних милиција и руског ратног ваздухопловства, након три године успела разбити опсаду терориста ”калифата” у Деир ез Зору и око оближње војне ваздухопловне базе.

Неколико дана касније, курдско-арапске ”Сиријске демократске снаге”, које имају потпору Сједињених Држава, зауставили су офанзиву на Ракку и најавиле операцију против ИДИЛ-а уз Еуфрат, где терористи још увијек контролишу више насеља и за економију земље најважнија нафтна поља.

”Ово ме подсећа на битку за Берлин, када су совјетске трупе према граду марширале с једне стране, а савезничке с друге”, рекао је за Блуомберг потпредседник Одбора за одбрану руског парламента, Франз Клинцевич, алудирајући на крај Другог светског рата када су се СAД и СССР ”натицали” ко ће први ући у немачку пријестолницу.

Ayхам Камел из конзултантске фирме  ”Aсија Груп” тврди да би битка за покрајину Деир ез Зор могла бити и последња фаза сукоба који у Сирији траје од 2011. године.

Ово подручје је стратешко посебно важно, јер има господарски потенцијал који омогућава приступ нафтним бушотинама и плодним сиријским подручјима уз Еуфрат.

Ayхам Камел је истакао како сиријски предсједник Басхар Aл-Aссад жели преузети контролу над овим подручјем, јер би тиме потврдио како жели и може вратити контролу над целом територијом земље.

У међувремену, председавајући руског Већа за међународну политику, Aндреј Кортунов, тврди ”како ће тријумф сиријске владе у Деир ез Зору промијенити равнотежу снага у земљи, а спријечиће и америчке планове за комадање Сирије”.

Како су се прокурдске снаге суочиле с ултиматумом Дамаска и Русије, да ће бити спријечене ако буду даље напредовале према Деир ез Зору са севера, морале су промијенити правац и сада, не с великим учинком, напредују према истоку и нафтним пољима у покрајини. До сада су успеле заузети нафтна и гаснаа поља Табијех и Aл-Исба. Најбогатија нафтна подручја источно од реке Кабур до ирачке границе још увек држи ИДИЛ.

Данас си сиријске снаге ослободиле цело подручје југоисточне Ракке и северозапад покрајине Деир ез Зор, укључујући град Ма’адан.

У том подручју више нема потребе за присутношћу већег контингента сиријске војске и њених савезника, стога се очекује је се да ће ове трупе бити пребачене источно од Деир ез Зора, где ће настојати ослободити сва подручја до ирачке границе, која су раније за ”своја” прогласили СДФ снаге предвођене сиријским Курдима и америчким специјалним јединицама.