• Почетна
  • СВЕТ
  • Сирија: Побуњеници уз помоћ Турске користе хемијско оружје
Прочитај ми чланак

Сирија: Побуњеници уз помоћ Турске користе хемијско оружје

0

aleppa-za-zrakoplovnu-bazu-minnigh-u-sjeni-medijske-kampanje-o-kemijskom-oruzju_1327_2380

(Адванце)
Велике борбе на северу Алеппа за ваздушну базу Миниг у сенци медијске кампање о хемијском оружју.

У протеклих неколико дана су се изнова распламсале полемике око употребе бојних отрова у Сирији, а медији на западу су покренули медијску кампању против сиријског председника Башара Ал-Асада, све с циљем како би нашли оправдање покретање војне интервенције будући да побуњеници никако не успевају да остваре некакав значајан војни успех на терену.

Лондонски Тaјмс је као доказ показао снимке жртава с ‘белом пеном на устима, што је неспоран доказ да се радило о тровању сарином’. Међутим, када се погледају снимци терористичког напада на токијски метро из 1995., када је од тровања сарином умрло 13 особа и преко 5500 их је повређено, нити један није имао симптоме које је навео лондонски дневни лист. Та чињеница, као и изјава америчког председника Обаме, који је изјавио ‘како се не може са сигурношћу утврдити да ли се одиста радило о нападу хемијским оружјем’, није спречила све светске медије (али и оне у региону) да објаве непотврђену информацију.

Сиријски извори наводе ‘како је наводни напад изрежиран од стране турских официра који се већ дуже време налазе на сиријском територију и у сукобима против владиних снага координирано делују с побуњеницима из терористичких група, те с јединицама тзв. ‘Слободне сиријске војске’.

Подсетимо само да је и италијанска државна агенција АНСА јавила како су у јулу 2012. сиријске снаге уништиле неколико камиона турске војске у близини границе, но том су им приликом возачи и пратња успели да побегну на турску територију. Крајем децембра 2012. су сиријске трупе заробиле четири турска пилота у близини ваздухопловне базе код Алеппа, али је ту вест турски министар спољних послова Ахмет Давутоглу демантирао речима ‘како нема говора да се ради о турским војницима’.

Исто се догодило и у фебруару када је у сукобима између владиних снага у Алепу смртно страдало неколико турских официра. Без обзира на медијски рат који се води између Сирије и земаља које већ више од две године безуспешно покушавају срушити председника Асада и владу у Дамаску, рећи како су све ово лажи, било би претерано, ако ништа оно због улоге коју Турска има у сиријској кризи .

aleppu-srusen-zestoki-sukobi-u-provinciji-latakia-granate-i-atentat-u-damasku_6843_8005_e

Борбе на северу Алепа за ваздухопловну базу Миниг
Последња вест из Сирије је како су пре неколико дана турски војници и пилоти, заједно с побуњеницима из Ал-Нусра Фронта учествовали у нападу на ваздухопловну базу Миниг у близини Алепа, што је у многима побудило сумње како анти-сиријска коалиција припрема политичке и војне претпоставке за интервенцију по ирачком или либијском сценарију.

Према војним изворима, а које је објавио сиријски Ал-Ватан, пешадијске јединице и турски пилоти директно учествују у борбама око ваздухопловне базе Миниг, северно од Алепа, а сиријски официри тврде како ово није први пут да се бележи присуство турске војске на сиријском територију, но досад су се увек ограничавали на снабдевање оружјем и војним материјалом и никада нису учествовали у борбама на страни плаћеника. Извори тзв. ‘Сиријске слободне војске’ наводе ‘како је за њих битка за ваздухопловну базу у близини Алепа од апсолутног приоритета’.

И док побуњеници, наводно потпомогнути турским снагама, под сваку цену покушавају заузети ваздухопловну базу Миниг, на другој страни је медијска пажња усмерена на дипломатске пријепоре око хемијског оружја. Амерички председник Барак Обама, као и државни секретар за време конференције ‘Пријатеља Сирије’ у Риму, у више наврата су изјавили како ‘би било потребно променити начин игре у Сирији’. Јасно је да би им за ту ‘промену’ би им напад хемијским оружјем био најбољи изговор.

Сиријски министар информисања у Москви: „САД и Велика Британија су одбиле наш предлог о спровођењу истраге о употреби хемијског оружја“

Сиријски министар за информисање, Омран Ал-Зуби, који је на позив руске Думе почетком недеље боравио у службеној посети Москви, на конференцији за новинаре је изјавио:

‘Хемијско оружје које су употребили терористи у Кан Ал-ассалам, у близини Алепа, највероватније је дошло из Турске. Оптужбе запада да је Сиријске војска користила ту врсту оружја у Кан Ал-ассалам, те на другим местима, немају никакве основе, јер сви знају како је тај пројектил дошао са територија у близини турске границе који надзиру побуњеници ‘.

Нагласио је како је ‘сиријска влада је покренула иницијативу да се покрене истрага о свим случајевима где се наводно радило о нападу бојним отровима’, али и захтевао ‘да у њој учествују и руски експерти’.

‘Америчке и британске оптужбе немају никаквог смисла, јер су они одговорни за напад на Кан Ал-Ассал и сада се желе сакрити иза измишљотина. Овим нападима желе оправдати своју шутњу на наш предлог да се покрене истрага о коришћењу хемијског оружја и на тај начин желе спасити терористе ‘, изјавио је је сиријски министар Омран Ал-Зуби.

И док се сви медији баве наводном употребом хемијског оружја од стране владиних снага, сви заборављају на чињеницу да се на северу Алепа воде борбе за стратешки важну ваздухопловну базу у којима наводно учествују и турске трупе.

Ваздухопловна база у Минигу би у случају заузимања побуњеницима могла послужити као логистичка база преко које би се слало наоружање, појачања у људству, извлачили би се рањеници и специјалне снаге страних трупа, као и важно седиште за окупљање трупа уколико би дошло до сукоба ширих размера између антисиријски коалиције и владиних снага.

Међутим, међународноправне и политичке последице директног учешћа трупа НАТО савеза у борбама сигурно не би оставило по страни све заинтересоване стране у сукобу, па тако ни Русију и Иран, мада би се у том случају слободно могло говорити о катастрофи на Блиском Истоку.