Прочитај ми чланак

Саудијска Арабија: Апликација за цинкарење грађана у случају противљења ВЛАСТИМА

0

Становници Саудијске Арабије користе мобилну апликацију коју продају и Апле и Гугл како би оцинкарили своје суграђане који се не слажу са државном политиком. Као резултат тога, диситенди и други у неким случајевима иду у затвор на више од 30 година, известио је у петак Бусинесс Инсидер .

Дана 16. августа, Саудијска држављанка Салма ел-Шабаб, докторант на Универзитету у Лидсу, осуђена је на 34 године затвора због твитова „у знак подршке активистима и члановима политичке опозиције у краљевству у егзилу“, наводи се у извештају. Иако су постови објављени док је била у Великој Британији, ел-Шабаб је ипак пријављена преко апликације „Коллона Амн“ и одмах ухапшена по повратку кући.

„Сваког дана се будимо да чујемо вести, неко је ухапшен или је неко ухваћен“, рекла је за Инсајдер Реал, саудијска активисткиња за женска права која користи псеудоним.

Колона Амн – што на арапском отприлике значи „Сви смо ми безбедност“ – покренуло је саудијско министарство унутрашњих послова 2017. године, али је последњих неколико година дошло до „драматичног“ пораста судских случајева који се везују на апликацију, према законским правима.

Апликација „ подстиче обичне грађане да играју улогу полиције и постану активни учесници у сопственој репресији . Стављање очију државе свуда такође ствара свеобухватан осећај неизвесности – увек постоји потенцијални доушник у просторији или неко ко прати ваше налоге на друштвеним мрежама“, рекла је Нура Аљизави, истраживач у Ситизен Лаб-у, која се фокусира на претње слободи говора на мрежи.

Орвеловска природа апликације је таква да корисници често извештавају о људима „одбрамбено“, плашећи се да би се сами могли суочити с казном зато што су само преслушали говор који се сматра увредљивим за режим. У неким случајевима, апликација је такође коришћена за „уцену“ приметио је Инсајдер.

Упркос својој улози у сламању неслагања у репресивној заливској монархији, апликацију и даље продају и Гугл и Епл, од којих ниједна није одговорила на Инсајдерове захтеве за коментаром . Штавише, Гугл би требало да отвори две нове канцеларије у Саудијској Арабији негде ове године, а сада ради на контроверзном партнерству за податке са државном нафтном компанијом Сауди Арамко. Технолошки гигант инсистира да ће заштитити корисничке податке, али неки активисти кажу да ће тај потез „ ризиковати животе “ и дати влади додатне алате за шпијунирање грађана.

У неким случајевима, забринутост за приватност навела је активисте да задрже два или три телефона – један са владиним апликацијама, а други без њих – у покушају да избегну тоталитарни надзор Краљевине, који омогућавају америчке компаније.

У мају 2021, докторка по имену Лина ал-Шариф је затворена под непознатим оптужбама, иако су јој људи блиски рекли да је неко покушао да је уцени и запретио да ће је пријавити преко апликације Коллона Амн. Пре хапшења се залагала за људска права у Саудијској Арабији на Твитеру. Скоро 2,5 милиона Саудијаца је на платформи, али Ријад је користио Твитер и друге друштвене мреже за сузбијање политичких неслагања и активизма, као и за надзор строгог моралног кодекса режима.

Још један случај у 2019. резултирао је трогодишњом затворском казном за Сухаила Јусефа Аљахју, геј мушкарца, који је оптужен за „сајбер злочине” и „прекршаје јавне пристојности” након што је објавио своје слике у купаћем костиму.

Не само да је саудијска држава користила мобилне апликације и друштвене медије против својих критичара, већ су запослени на неким платформама активно радили на спровођењу плана Ријада. У августу, бивши менаџер Твитера проглашен је кривим на америчком савезном суду за рад у име Саудијске Арабије, а да се није регистровао као страни агент , наводно примајући стотине хиљада долара у замену за информације о саудијским дисидентима, укључујући адресе е-поште, бројеве телефона и друге податке.