• Почетна
  • СВЕТ
  • У БЕРЛИНУ: Састанак руског, украјинског, нeмачког и француског министра с.п.
Прочитај ми чланак

У БЕРЛИНУ: Састанак руског, украјинског, нeмачког и француског министра с.п.

0

Germany Ukraine Russia France

Берлин — Састанак министара иностраних послова Русије, Украјине, Немачке и Француске посвећен решавању кризе у Украјини почео у Берлину, шетњом по парку виле Борсиг.

Након тога следи служберна вечера па разговори, преноси Итар-тасс.

Очекује се да ће шефови дипломатија Русије Сергеј Лавров, Украјине Павел Климкин, Немачке Франк-Валтер Штајнмајер и Француске Лоран Фабијус разговарати о руском хуманитарном конвоју намењеном становништву на југоистоку Украјине и о начинима да се реши украјинска криза.

Прецизна агенда биће јасна када консултације почну, додаје руска агенција.

Домаћин скупа Штајнмајер данас је пре окупљања колега из Украине, Русије и Француске изјавио да је политичко решење за украјински конфликт још увек далеко.

„Људи још увек гину. Нема прекида ватре. Далеко смо од политичког решења“, изјавио је Штајнмајер, а преноси Ројтерс.

Он је изразио наду да ће вечерас „бити савладане и последње препреке“ за улазак руског хуманитарног конвоја у Украјину.

Вила Борсиг је некада припадала породици познатог немачког предузетника Ернста фон Борсига, а данас је седиште немачког министарства спољних послова.

МАЂАРСКИ ПРЕМИЈЕР КРИТИКОВАО ЕУ САНКЦИЈЕ РУСИЈИ

madarski-premijer-viktor-orban-jpg
Мађарски премијер Виктор Орбан жестоко критиковао ЕУ санкције према Русији: „То је као да сами себи пуцате у ногу, санкције ће више погодити ЕУ него Русију“

Виктор Орбан, мађарски премијер, изјавио је за радио Кошут „како политика санкционисања Русије због помагања украјинских сепаратиста од стране ЕУ, то јест нас самих, наноси више штете земљама Европске уније него Русији“, такође додао је „У политици се такав потез назива пуцњем у сопствено стопало „.

Русија је највећи мађарски партнер након Европске уније те је из Мађарске у Русију у прошлој години извезено робе у противвредности од 3.4 милијарде америчких долара. Мађарска је раније ове године с руском енергетском компанијом Росато потписала уговор вредан 13 милијарди америчких долара за проширивање капацитета једине нуклеарне електране на свом подручју од које Мађарска добија отприлике 40% својих енергетских капацитета.

„Не само да би ЕУ морала да надокнади губитке земљама које су погођене санкцијама радило се о Мађарској, Словачкој или некој другој земљи, већ би се о целокупној политици санкција требало још једном размислити“, рекао је Орбан.

Земље погођене санкцијама против такве политике

Након састанка у граду Сочију с руским премијером Путином, његов фински колега, Саули Ниинисто, признао је како западне санкције против Москве и одговор на њих имају снажан утицај на економске односе те две земље те је позвао на ужурбано решавање украјинске кризе.

Финска је земља која је најснажније погођена санкцијама и руским ембаргом те се већ сада види како је трговина између те две земље пала за осам посто у последњих пола године.

Маттео Салвини, председник италијанске странке Северна лига, позвао је Брисел да одмах повуче санкције наметнуте Русији.

„Само будале из Брисела и Рима могле су донети одлуку о наметању санкција Русији која нам је до сада вратила пољопривредне робе у противвредности од милијарду евра“, написао је Салвини на својој фејсбук страници те се упитао „Ко ће исплатити наше пољопривреднике Меркел или Рензи? „.

(Танјуг, Адванце)