Прочитај ми чланак

САДАМ И МЕДИНА НЕПОЖЕЉНИ: Кина забранила давање муслиманских имена!

0

Након забране великих брада и ношења бурке у јавности, на ред су дошла и имена за ујгурску новорођенчад.

У циљу наводне „борбе против екстремиста“, Кина је забранила муслиманска имена у кинеској провинцији Синкјанг где живи велики број Ујгура, кинеске муслиманске националне мањине. У документу названом „Правила давања имена код етничких мањина“ на листи забрањених нашли су се Имам, Хаџ, Куран, Садам, Медина и Ислам.

Комунистичка парија је увела ове оштре забране везане за религију тврдећи да је у питању борба против екстремизма, услед сепаратистичких устанака ујгурских побуњеника.

Свим бебама са „претерано верским“ именима биће забрањен улазак у регистрациони систем који грантује здравствено осигурање и образовање, рекао је неименовани полицијски званичник из Урумћија, главног града Синкјанга.

„Забранили смо имена која у себи носе јаки религијски призвук, као на пример Џихад“, додао је он. „Најважнија је конотација имена; оно не сме позивати на свети рат или сепаратизам.“

Процењује се да у Синкјангу живи око 10 милиона муслимана, а међународна невладина организација Хуман Ригхтс Wатцх истакла је да је овај последњи „апсурд“ део „ограничавања верских слобода у име борбе против наводног екстремизма“.

„Оваква политика представља несумњиво кршење међународног права на слободу вере и њено изражавање“, рекла је Софи Ричардсон из кинеског огранка ове организације. Она је додала да иако су насилни испади и етничке тензије у Синкјангу повећане последњих година, владине репресивне мере и казне тешко да су решење. Уместо тога, она очекује да ће ово продубити незадовољство међу Ујгурима.

Листа забрањених имена само је једна у низу ограничења након што су власти у Синкјангу забраниле мушкарцима да носе дугачке браде, а женама да носе бурке на јавним местима. У неким деловима Синкјанга људи су заустављани због ношења марама, велова и дугих брада и забрањивано им је коришћење јавног превоза. Казне су предвиђене и за оне који одбијају да гледају државну телевизију или слушају радио програм.

Стотине људи погинуло је у сукобима између сепаратиста и кинеске власти у ујгурској аутономној регији Синкјангу који се налази на крајњем северозападу Кине. Пекинг је за немире окривио исламске војнике, иако организације за људска права тврде да је насиље одговор на репресивну политику Кине и побуњеници тврде да је регион илегално окупиран од 1949. године. Влада оспорава ове наводе и тврди да су сва законска, културна и верска права Ујгура, турске етничке групе, у потпуности заштићена.