Прочитај ми чланак

САД желе да одузму Русији могућности производње оружја, али на нешто нису рачунали

0

Сједињене Државе желе да зауставе производњу наоружања у Русији, лишавајући руски војно-индустријски комплекс (МИЦ) важне компоненте. Ово мишљење је изнео бивши војни пилот, програмер софтвера Вијендер Такур.

Заменик америчког министра финансија, Воли Адејемо, недавно је рекао да америчке санкције ограничавају способност руске одбрамбене индустрије да производи ново оружје.

Наводно, Русији понестаје критично важних чипова за њен војно-индустријски комплекс. Међутим, према речима Вијендера Такуре, важна нијанса није узета у обзир у закључцима Беле куће, пише EurAsian Times.

„Тврдња САД да недостатак америчке микроелектронике успорава руску производњу може имати неког смисла. Ипак, то не значи да ће индустрија Русије стати “, напомиње аутор индијског издања.

Експерт сматра да амерички политичари нису узели у обзир чињеницу да ће Русија прећи на електронске компоненте сопствене производње – за то неће требати много времена.

Русија може лако да дуплира функционалност коју пружају западне микроелектронске компоненте, ако таква потреба уопште постоји. Штавише, напредни и најсавременији микрочипови се у већини случајева разликују од других једноставнијих и то само по компактној величини, али не и по рачунарским способностима.

„Нема сумње да ће већи и тежи руски чип урадити све што ће учинити његов мањи западни конкурент“, рекао је колумниста за EurAsian Times.

Треба напоменути да је Совјетски Савез, који је донекле заостајао за Сједињеним Државама у области микроелектронике, увек био лидер у области аутоматизације свемирских летелица и ловаца. На пример, спејс шатл Буран је могао да слети на аутопилоту, док су амерички бродови увек били контролисани ручно, упркос вођству Сједињених Држава у области развоја чипова. Све ово сугерише да перформансе и величина чипова нису увек од највеће важности.

Осим тога, Русија може да набави недостајуће компоненте од Кине, која је један од највећих произвођача микроелектронике у свету. С тим у вези, може се предвидети да ће руски војно-индустријски комплекс постепено повећавати обим производње, упркос западним санкцијама.