Прочитај ми чланак

САД: Ураган „Сенди“ усмртио 16 људи, пустоши све пред собом!

0

Њујорк, Вашингтон — Најмање 16 људи је погинуло, а више од седам милиона становника Америке остало је без струје услед удара олује Сенди, која је погодила источну обалу САД.

Евакуисано је више од милион људи, штета ће бити огромна, а спасилачке екипе не стижу да одговоре на хиљаде позива док се боре са бујицама и пожарима.

Ураган је пре доласка до обале Њу Џерсија ослабио и прешао у пост-тропску олују, али је задржао разорну моћ. Најтеже је погођен Атлантик Сити, који је већим делом потпуно потопљен.

Под водом су и улице Њу Џерсија и Њујорка, а Менхетн је током ноћи био у мраку.

Највећи број становника је евакуисан из „Лас Вегаса источне обале“, како зову Атлантик Сити због великог броја коцкарница и хотела.

Према последњим информацијама, више од седам милиона људи је без струје, а такво стање би могло да потраје неколико дана.

Иако олуја слаби, званичници упозоравају да су још бројна места на источној обали САД у опасности.

Последице удара суперолује Сенди осетиће више од 50 милиона људи, процењено је да ће штета бити огромна, а званичници су у својим прогнозама често користили реч „катастрофално“.

Председник САД Барак Обама прогласио је данас стање елементарне непогоде у Њујорку и Лонг Ајленду, чиме је омогућена федерална помоћ свима који су угрожени на том подручју.

Осим великих поплава и штете коју су нанели јаки ветрови, олуја Сенди је проузроковала и бројне пожаре, а ватрогасци нису успели да се изборе са стихијом у Квинсу, где је ватра потпуно уништила педесетак кућа.

Међу настрадалима највише их је у Њујорку, где је петоро људи погинуло, док је жртава било и у Њу Џерсију, Масачусетсу и Конектикату. Једна особа је страдала и у Торонту у Канади. Како су јавиле агенције, једна жена је погинула у Квинсу, када ју је убила струја од срушених далековода након што је згазила у бару.

Двоје људи је страдало у пик-ап камионету када је на њих пало дрво у градићу Мендхем Тауншип у Њу Џерсију, док је двоје деце који су се такође налази у возилу спасено и не налазе се у животној опасности, рекао је директор штаба за ванредне ситуације у округу Морис Џефри Пол.

Суперолуја је пре удара на источну обалу САД однела 67 живота на Карибима.

Њујорк су погодиле и огромне поплаве, тако да је скоро цео доњи Менхетн поплављен, а вода је у појединим деловима прешла четири метра, што је досад незапамћен ниво.

Саобраћај је скоро потпуно онемогућен, метро је затворен, као и мостови и тунели. Званичници су потврдили да је вода током ноћи почела да продире у метро.

То значи да би финансијска престоница света могла да буде у блокади неколико дана, а након прогнозе да би киша могла да пада и наредна три дана објављено је да испумпавање воде из подземних тунела може да потраје између 14 часова и четири дана.

Полицијска станица у Бруклину је евакуисана пошто се срушио један од зидова, као и 200 пацијената из једне њујоршке болнице, након што је нестало струје. Током ноћи јаке кише и ветар су оштетиле бројне фасаде, а урушено је неколико кућа.

Градоначелник Мајкл Блумберг се око десет сати увече обатио суграђанима, рекавши да је најгоре прошло и да се олуја померила ка западу, али их је упозорио да и даље остану опрезни, најавивши да следи велики посао обнове уништеног.

Струја је на Менхетну почела да нестаје већ предвече, а на Кипу слободе су седам сати увече угашена светла.

Како су јавили медији у том граду, два сата касније вода је продла у једну од подстаница електродситрибуције и без струје је остао цео источни део Менхетна од 39. улице наниже.

Такође, један од највећих струјних трансформатора на Менхетну је експлодирао, а на аматерским снимцима са удаљености од пар километара, видело се да је експлозија била огромна.

Укупно је 1,37 милиона Њујорчана остало без струје, док је у Њу Џерсију више од милион људи без електричне енергије. Ситуација је нешто боља у регији Вашингтона и Балтимора, где се процењује да је услед удара олује око 400.000 људи без струје.

Полиција је забележила више од десет хиљада позива на број 911 у првих пола сата од удара урагана Сенди, па је чак и градоначелник Блумберг морао да апелује на Њујорчане да, осим ако нису животно угрожени, не зову тај број.

Оно што ће отежавати сређивање стања у граду, које следи наредних дана, је податак да је водена стихија продрла у тунел који повезује Бруклин и Батери Парк на јужном делу Менхетна, као и у подземну железницу испод Ист ривера, у делу између Менхетна и Квинса. Потпуно је поплављено и градилиште на коме се гради нови Светски трговински центар.

Такође, кран који се јуче откачио на висини 65. спрата у средишњем делу Менхетна, и даље стоји на истом месту, али се надлежни плаше да би сваког тренутка могао да падне. Кран се налази на највишој стамбеној згради која се гради на Менхетну (90 спратова), и прети да падне и са собом повуче целу конструкцију ка нижим зградама.

Вашингтон није претрпео веће поплаве, а метеоролози то објашњавају смером ветра који је дувао у правцу реке Потомак, па није изазвао изливање воде у ниже делове града.

Чак је и део града Александрија, која увек претрпи последице поплава овог пута остала поштеђена.

У вишим делоловима Западне Вирџиније пале су велике количине снега, на неким местима до 60 центиметара.

Ураган је након што је прошао Њујорк наставио да се креће ка Филаделфији, а очекује се да данас погоди делове Нове Енглеске северно од највећег америчког града.

И поред смањене опасности од јаких ветрова и великих падавина, у Вашингтону ће, као и у Њујорку и данас бити потпуно обустављен градски саобаћај, укључујући и метро, а биће затворене и све државне институције, као и школе.

Метеоролози процењују да би касније данас требало да дође до смиривања времена, али киша неће престати да пада до среде поподне.

(Б92, Танјуг)