• Почетна
  • ВИДЕО
  • Руски сателит погодио кинески свемирски отпад! (Видео)
Прочитај ми чланак

Руски сателит погодио кинески свемирски отпад! (Видео)

0

(Блиц)

Мали руски сателит у орбити погодио је кинески свемирски отпад, који потиче са пробе антисателитског оружја из 2007. године. Руска летелица је вероватно тешко оштећена у судару, пренео је портал “Спејс”.

321027_sudar-satelita-jutjub_f
Судар се, изгледа, догодио 22. јануара, када су кинеске власти контролисано уништиле свој сателит “фенгјун 1Ц”, чији је један комад ударио у руски наносателит БЛИТС (Балл Ленс Ин Тхе Спаце), тежак 7,5 килограма, показала је анализа Центра за свемирски стандард и иновације (ЦССИ) из Колорадо Спрингса, Колорадо.

Кина је тестирала антисателитско оружје 11. јануара 2007, а његов отпад након уништења од тог дана представља претњу по сателите и летелице са посадом.

Доказ о судару сателита и отпада први пут су 4. фебруара пријавили руски научници Василиј Јурасов и Андреј Назаренко, са Института за прецизно мерење у Москви.
Они су приметили значајну промену у орбити сателита БЛИТС и брзини окретања летелице, те пријавили случај ЦССИ, пренео је “НБЦ њуз”.
Не зна се да ли је сателит само оштећен или у потпуности онеспособљен.

Ово је други значајни судар у свемиру између активног и нефункционалног сателита, или комада свемирског отпада. У фебруару 2009, нефункционални руски војни сателит ударио је у амерички комуникациони сателит, након чега је у орбити остао облак отпадака.

БЛИТС је наносателит који се састоји од две спољне хемисфере направљене од стакла ниског индекса преламања светлости и округлог сочива од стакла високог индекса преламања. Лансиран је 2009. на руској ракети, а прати га Међународна агенција за ласерско мерење из Гринбелта, Мериленд.

Агенција је 28. фебруара потврдила да се БЛИТС сударио са комадом свемирског отпада. 
-Последица тога је нагла промена у орбити сателита (смањење периода орбите) – рекао је званичник Агенције, додајући да се након судара брзина окретања летелице променила са 5,6 секунди на 2,1.

Анимација судара два сателита:

Проблем свемирског отпада

Судар БЛИТС-а и комада уништеног кинеског антисателита указао је на растући проблем свемирског отпада и претње које он представља по активности у ниској орбити око Земље.

-То није позив за буђење – таквих смо имали већ много – изјавио је за “Спејс” Брајан Виден, технички саветник из Фондације за сигурни свет, посвећене мирнодопском истраживању свемира.

-Многи сателити у ниској орбити Земље (ЛЕО; лоw-Еартх орбит) морају редовно да маневришу да избегну претеће сусрете са отпадом. Последњи инцидент показује да је отпад једна од највећих претњи са којима морају да се боре сателитски оператери – додао је он.

Још 2009. научник Дејвид Рајт, из Уније забринутих научника, забележио је три случаја судара свемирског отпада са активним сателитом – 1996, 2007. и 2009. 
“Због великог броја активних сателита у свемиру (више од 900), и огромне количине отпада, процењујемо да судар између комада отпада већег од центиметар са неким активним сателитом близу Земљине орбите може да се догоди у просеку сваке две до три године током следеће деценије”, написао је Рајт.

Након што је Кина 2007. уништила свој антисателит, у стално растући облак отпада око Земље пристигло је око 3.000 нови комада.

Америчка свемирска агенција НАСА процењује да тај облак садржи око 500.000 објеката већих од кликера и 22.000 већих од бејзбол лоптице. Комадића који имају најмање милиметар у пречнику вероватно има стотине милиона. 
Чак и ти сићушни комади могу озбиљно да оштете активни сателит, јер отпад у ниској орбити Земље кружи невероватном брзином од 28.160 километара на сат.

Отпад је претња и по астронауте, указује “Спејс”. Упркос свом “оклопу”, Међународна космичка станица (МКС) је подложна ударима објеката широких најмање два центиметра, кажу из НАСА.