Прочитај ми чланак

Руски дипломата: Украјина је постала приватна војна компанија западних држава

0

Украјина је постала приватна војна компанија западних земаља које преко ње воде рат против Русије, саопштио је Дмитриј Пољански, заменик сталног представника Русије при УН на седници о Украјини коју је сазвала Велика Британија.

Говорећи о терористичком нападу на Кримски мост, руски дипломата је приметио да превише ствари указује на умешаност западних обавештајних агенција у овај догађај, посебно Британаца.

„Нисам чуо никакву осуду овог терористичког акта ни од једног од западних спонзора кијевског режима. И тек треба да утврдимо у којој мери су западне, посебно британске, обавештајне службе биле укључене у припрему и спровођење овог терористичког напада. Превише ствари указује на то“, објаснио је Пољански.

Руски дипломата је подсетио да су украјинске власти биле парафирале нацрт споразума са Москвом у марту 2022. године у Истанбулу, али да је Кијев одустао од мирног решења кризе под директним утицајем Лондона.

„Тада је заиста почела врућа фаза посредничког рата НАТО-а против Русије до последњег Украјинца. Украјина се, заправо, претворила у приватну војну компанију коју су ангажовали Вашингтон, Лондон и Брисел“, рекао је он на седници Савета безбедности УН.

Он је истакао и да ће Русија покренути истрагу о умешаности Велике Британије у организацији провокације у Бучи.

„У Бучи је била организована провокација. Британске тајне службе су, према мишљењу многих стручњака, имале директну улогу у њеном организовању. Објективна истрага, коју ћемо свакако спровести, показаће да ли је то истина или не“, рекао је Пољански.

Истовремено, он је подсетио да „британско председавање Саветом безбедности у априлу прошле године, услед бескрупулозних процедуралних маневара, није дозволило да се одржи ванредна седница Савета безбедности УН који је тражила Руска Федерација у вези са овим провокација“.

Дмитриј Пољански је саопштио и да је Русија за 26. јул заказала седницу СБ УН о прогону Украјинске православне цркве у Украјини.

Кршење праксе УН

На почетку седнице Русија је изразила неслагање са одлуком да се позове осам земаља – чланица Европске уније и НАТО-а на састанак Савета безбедности УН о Украјини.

„Кршећи устаљену праксу, британско председништво је самостално одлучило да пружи прилику да говоре представницима осам држава-чланица ЕУ и НАТО-а и њиховим најближим савезницима, као и представнику саме ЕУ“, рекао је он.

Дипломата је подсетио да, према устаљеној пракси, на састанцима о Украјини по правилу 37, не учествују више од три земље.