Прочитај ми чланак

РУС И АМЕРИКАНАЦ обарају рекорде у свемиру

0

rus i amerikanac

Амерички и руски астронаути, Скот Кели и Михаил Корњенко, отиснуће се ове недеље на Међународну свемирску станицу (МС С), где ће провести наредних годину дана.

Своју маратонску мисију, досад најдужу у историји, започеће летом у ракети Сојуз која ће бити лансирана са космодрома у Казакстану у суботу, у раним јутарњим сатима.

На МС С ће стићи након шесточасовног лета.

Њихово једногодишње задржавање на орбиталној станици има за циљ да се истраже ефекти пролонгираног боравка у свемиру на људско тело у сврху планирања будућих интерпланетарних мисија, пре свега путовања на Марс.

Кели и Корњенко ће остати на МС С до идућег марта. Током тог периода, подвргаваће се свеобухватним медицинским експериментима.

Највећи проблем је пропадање мишића због нулте гравитације. Очекује се и пропадање костију за 1,5 одсто месечно, а константна изложеност радијацији може да изазове катаракту, па чак и рак.

У експерименту ће учествовати и Келијев брат близанац Марк, такодје астронаут, али у пензији, који је пристао да се на земљи подвргне истим медицинским тестовима као и његов брат у свемиру.

Ипак, Марк нема намеру да као његов брат Скот једе безукусну астронаутску храну, нити да свакодневно трчи два сата на тренажеру.

Међународне посаде до сада су проводиле највише по шест месеци на МС С, мада су многи руски космонаути боравили дуже на совјетској станици Мир, пре него што је затворена 2001.

Руски космонаут Валериј Пољаков држи светски рекорд за најдуже време проведено у некој свемирској мисији – он је провео 437 дана у космосу 1994. и 1995. године.

(Танјуг)