Прочитај ми чланак

РТ: Ројтерс игнорисао тетоважу кукастог крста УКР „локалца“ на сопственој слици

0

На фотографији се види „локални становник“ у Харкову са тетоважом кукастог крста на руци

Руске дипломате прозвале су новинску агенцију Ројтерс јер се није огласила да Украјинац кога је идентификовала као „локалног становника“ у граду Харкову има нацистичку тетоважу на руци.

„Поправили смо твоју несрећу, Ројтерсе“, саопштила је на Твитеру руска мисија за контролу наоружања у Бечу, стављајући црвени круг око човекове тетоваже и објављујући увећану фотографију поред оригиналне.

„У случају да сте заборавили, нациста је нациста је нациста“, додаје се у саопштењу руске мисије.

Дипломате су фотографију назвале „још једним пропагандним триком за клевету Русије“. Ројтерс је ову фотографију описао као последицу наводног руског напада на стамбену област у Харкову. Москва је досљедно одбацила да је напала цивилну инфраструктуру, инсистирајући да циља само војне објекте.

„Локални становник прегледа оштећени комби након војног удара, усред руског напада на Украјину“, наводи се у опису фотографије, коју је снимио Ројтерсов фотограф Иван Алварадо, а која је у галерији фотографија објављена 8. јуна.

Човек, чије се лице не види на фотографији, гледа у бели комби са рупама од гелера. Велика свастика унутар круга може се видети испод левог рукава његове светлоплаве мајице, која је део тетоваже која изгледа као трака коју носе чланови нацистичке партије.

Руска мисија за контролу наоружања у Аустрији није прва приметила тетоважу. Више корисника друштвених мрежа одговорило је Ројтерсу питајући се о избору фотографије за колаж.

„Мора да има много нациста у овом региону ако Ројтерс не може да пронађе фотографију Украјинца без тетоваже кукастог крста“, наводи се у једном од коментара.

Циљ Москве за слање трупа у Украјину у фебруару био је да „демилитаризује и денацификује“ владу у Кијеву. САД и њихови савезници, који подржавају Украјину, оптужили су Русију да је измислила или преувеличала постојање нациста у земљи. Међутим, изнова и изнова се наводно непостојећи нацисти појављују на медијским фотографијама.

Дана 9. маја, док је Русија славила победу над нацистичком Немачком, украјински председник Владимир Зеленски је објавио фотографију украјинског војника који носи „Тотенкоф“ (мртвачка глава) 3. СС Панцер дивизије.

У марту је украјинско министарство спољних послова објавило на Твитеру фотографије жена војника, на којима се јасно види симбол „Соненрад“ (Црно сунце) коју су користле немачке СС снаге, као и озлоглашена украјинска јединица „Азов“. НАТО је такође поделио сличну фотографију украјинског војника, да би потом журно обрисао твит након што су онлајн активисти истакли да се на њему налази исти симбол.