Прочитај ми чланак

Ризична игра Муслиманског браства

0

Један тинејџер из редова демонстраната убијен је, а 40 људи повређено је синоћ када су демонстранти упали у седиште владајућег Муслиманског братства на северу земље – прва жртва откако су почели протести у Каиру

15-годишњи младић је погинуо током сукоба између демонстраната и полиције у граду Даманхур у делти Нила. До простета је дошло због тога што је председник Мохамед Мурси донео декрет којим је проширио своја овлашћења, односно доделио себи имунитет од надзора судија, као и друге мере које неутралишу надлежности судија. Мурси је раније изјавио да његове одлуке којима је проширио своја овлашћања имају за циљ да спрече елементе бившег режима да ометају напредак земље. Он се обратио хиљадама својих присталица у Каиру, пошто су се његови противници и симпатизери сукобили на улицама због уредби које критичари оцењују да му омогућавају диктаторску владавину.

Представници медија не сарађују
Једно је засад сигурно: председник нема намеру да повуче своје одлуке. То је пренео египатски лист Ал шорук позивајући се на једног од водећих чланова Странке за слободу и правду коју су прошле године основала Муслиманска браћа. Тај функционер је додао да је у народу присутно велико одобравање Мурсијевих декрета, те да су најновији протести део завере против председника у коју су умешане и судије, као и медији. Представници медија су се повукли из Уставотворне скупштине у којој су доминантна снага исламисти. Они су саопштили да су исламисти потпуно игнорисали њихове предлоге о мерама које би гарантовале слободу штампе.

Издаја револуције?

У међувремену је саопштено да ће Мурси да се састане са највишим судијама Египта те да ће са њима разговарати о својим декретима. Судије су пре тога најавиле да ће покушати да убеде председника да се одрекне дела овлашћења о проглашавању ступања на снагу ратног права и објави рата, а додале су и да Мурсијеве декрете сматрају „беспримерним нападом“ на правосуђе. И велики број стручњака сматра да ти декрети представљају потпуну деградацију надлежности правосуђа. Неки посматрачи сада страхују чак и од грађанског рата: млади револуционари са трга Тахрир су разочарани, јер ће читава револуција бити доведена у питање ако Мурси постане само нови Мубарак; незадовољни су и конзервативни кругови попут правосуђа.

Велики ризик због могуће ескалације
Муслиманска браћа се ових дана свим силама боре „за свог председника“ и могла би да мобилишу сеоско становништво. Могуће је да ће Мурси сада мало да „спусти лопту“ јер у овом тренутку велики део становништва Египта нема више шта да изгуби. Тешко је очекивати да ће Мурси одустати од циља да власт у овој земљи буде у рукама исламиста, али би даљом ескалацијом могао да угрози и мир на Блиском истоку – а прошле недеље је успео да забележи и први спољнополитички успех јер је врло допринео успостављању обуставе ватре између израелске војске и Хамаса у Појасу Газе.

 

(дпа,бета,ртрде,сб,ии)