Прочитај ми чланак

ГРЧКА – ПРЕВАРА БРИСЕЛА: Ко ће одговарати за распродају државе?

0

Дан уочи данашњих парламентарних избора у Грчкој, фаворизована левичарска Сириза и њен лидер Алексис Ципрас, били су на прагу историјске победе, али до последњег часа (пребројавања гласова) остаје неизвесно да ли ће се то и остварити и да ли ће добити довољно гласова да сами саставе владу или ће морати да улазе у коалицију са неком мањом партијом.

siriza-cipras-u-bioskopu-zvezda_fЛевичар Ципрас посетио је у Београду окупирани биоскоп Звезда

Комунисти тврде да им не пада на памет да улазе у савез са Ципрасом, који је бивши члан њихове партије и у неку руку „отпадник“. Пажњу зато привлачи странка Потами коју је пре само два месеца основао ТВ новинар Ставрос Теодоракис, а која је избила на треће место по броју потенцијалних гласача.

Кандидати Потами Танасис Скокос и Андреас Кутрас примају новинаре у салону најлуксузнијег атинског хотела Гран Бретањ и понављају да нису политичари већ углавном привредници који желе да спасу Грчку. 

Превара из Брисела

Када се гледа биланс од 2010. године до данас намеће се закључак да је приватизација била у ствари пљачка државе. Уместо најављених 50 милијарди евра, приватизације су државној каси донеле само 3,1 милијарду евра. Рачуна се да ће државни профит од приватизације за две године износити 9,6 милијарди евра, а то није ни петина од онога што је из Брисела најављивано. 

– Није сигурно да ћемо склапати савез са Сиризом, управо због њиховог програма да мењају систем и не искључују излазак из зоне евра. Дугови морају да се плате, али тако да нас ЕУ подржи да добијемо ниже камате за нове кредите, па да онда кренемо у реформе и обрачун с корупцијом у процесу приватизације – објашњава Скокос.

Остаје нејасно како би се то партија Потами ангажовала у рату против корупције у процесу приватизације, ако се зна да ову странку финансира управо један од највећих грчких тајкуна и власника медија Георгис Бобос. Да ли Бобос, који се окористио приватизацијом, тако жели да се осигура да нико неће отварати питање његових проблематичних куповина приликом приватизација, питају се многи.

Како год било, „приватизација“ је једна од кључних речи у предизборној кампањи на коју сви Грци бурно реагују.

– Баш због приватизација гласам за Сиризу. Треба зауставити пљачку државе и грађана. За то не треба новац, већ политичка воља и примена закона да се заустави пљачка грчких грађана – објашњава Кула С, медицинска сестра у једној атинској болници за кардиохирургију.

Зашто мора баш све да се приватизује, чак и она државна предузећа која су одлично пословала и доносила добит, пита се наша саговорница и наводи пример рудника злата који већ хиљадама година постоји на северу Грчке у чувеном летовалишту Уранополис. Канађани су добили концесију, сада користе технологију која загађује обалу и море, упркос протестима становништва које ће остати без прихода од туризма.

– Па чија је ово земља – пита се ова Гркиња ширећи руке у чуду. 

„Тројка“ уцењује

Приватизација је и кључна реч у програму „Тројке“ коју чине ММФ, Европска централна банка и Европска комисија. „Тројка“ управо приватизацијом условљава тзв. „помоћ“ Грчкој, односно нове кредите за отплату старих. На листи су сва јавна предузећа и сви сектори: транспорт, струја и гас, нафта, водоводи у Солуну и Атини, сви аеродроми, све луке, сви аутопутеви, железнице, пошта, лутрија и спортске кладионице. Уз то иду државни поседи, чак и најчувеније плаже. Поред грчких тајкуна, у приватизацији учествују и западна државна предузећа. То значи да грчка држава не може да буде власник грчког аутопута, али може рецимо француска државна фирма. Формула већ виђена и испробана на истоку Европе – и у Србији. 

(Вести)