Прочитај ми чланак

А шта грађани Вуковара кажу о ћирилици?

0
Фото: Танјуг

Фото: Танјуг

Одлуку градских власти Вуковара, предвођених ХДЗ-ом, да укину двојезичност, већина Вуковарчана није желела да коментарише, а изазвала је подељене реакције оних који су уопште били спремни да кажу нешто на ту тему.

За неке, претежно млађе генерације, јучерашња одлука је на месту и оправдава је то што је, како кажу, Вуковар град посебног пијетета, док су други, пак, искористили ову прилику да искритикују градску власт због тога што се бави ћирилицом, а не решавањем кудикамо важнијих, пре свега економских питања.

– Нисам преоптерећен тиме. Рачунам – у којој држави живим, то се поштује. Свеједно ми је да ли ће табле бити двојезичне или не. И ја сам припадник мањине – Србин. Немам проблем ни са ким и надам се да ће тако и остати. Паметан човек свагда опстаје, а будала нигде – речи су једног од старијих грађана Вуковара.

Према његовом мишљењу, одлука неће имати посебан утицај на живот Срба и Хрвата у граду.

Другој двојица, по годинама њему блиских Вуковарчана, смета што се власти не баве суштинским питањима.

– Пола Вуковара нема шта да једе, ниједне фабрике нема, све су укинули, а они брину о ћирилици… Могли бисмо да причамо до сутра – кажу они.

Млађи свет на то пре свега гледа кроз призму догађаја од пре 20 година и сматра да је одлука исправна и да тако треба и да остане.

– Ту је јако пуно људи настрадало и са једне и са друге стране. И да је мало фер са друге стране, која је то зло и направила, сами би од себе рекли – хвала, не треба нам, ради суживота са већинским становништвом – прокоментарисао је један од њих.

И за породицу из Винковаца која је у Вуковару у гостима одлука је исправна.

– То је наше право. Ово је место посебног пијетета у Хрватској и тако треба да остане – навео је мушки члан породице, наводећи да му је супруга у Вуковару изгубила брата.

На опаску да Срби имају право на корисћење свог језика и писма, он одговара да Срби то право и користе, али да у Вуковару ствари треба да буду овакве.

Ипак, велика већина грађана није била вољна да било шта коментарише.

Готово сви су одмахивали руком, уз речи „немам коментар“, „не коментаришем ни на Фејсбуку“, „немам шта да кажем“.

Исту неспремност показали су и представници градске власти из редова хрватског народа.

Упркос неколико покушаја, градоначелник Иван Пенава из ХДЗ, који је предложио измене и допуне Статута чиме је омогућено укидање двојезичности, није желео пред камеру Тањуга, као ни Марјан Павличек из Хрватске конзервативне странке, на чијем челу је Ружа Томашић, позната по контроверзним ставовима и изјавама, између осталог и о Србима.

(Танјуг)