Прочитај ми чланак

Растуће цене репроматеријала за производњу хране ствара већу инфлацију

0

Цена свега што улази у производњу усева расте, што прети да додатно повећа глобалну инфлацију хране. Трошкови производње хране већ су били велики.

Пандемија је кидала ланце снабдевања, што отежава и поскупљује снабдевање сировинама и стварање залиха које су од виталног значаја за узгајање усева. Цена свега што улази у производњу усева расте, што прети да додатно повећа глобалну инфлацију хране.

Трошкови производње хране већ су били велики. Пандемија је кидала ланце снабдевања, што отежава и поскупљује снабдевање сировинама и стварање залиха које су од виталног значаја за узгајање усева. Онда је руска инвазија на Украјину подигла ствари на виши ниво, утицајући на тржишта која су поскупљивала ђубрива и гориво потребно за рад пољопривредних машина. Инфлација је толико необуздана да се, чак и са порастом цена хране, пољопривредници суочавају са све жешћим маржама.

То је проблем за Едија Смита, који већ 16 година узгаја манго у Аустралији. Он процењује да су се његови трошкови за то време отприлике удвостручили. Да би ублажио притисак током година, предузео је кораке попут смањивање броја садница и смањења потрошње дизела. Али тренутни, вртоглави пораст сирове нафте има ефекат кљешта, и по први пут икада, размишља да затвори посао.

Crude Oil Apr 22

Yahoo Finance – Crude Oil Apr 22 (CL=F) (снимак екрана)

„Сви покушавају да смање своје улазне трошкове, али истовремено све расте“, рекао је он са своје фарме од 3.000 стабла у Карнарвону, на далекој западној обали Аустралије. „Гориво поскупљује, вода поскупљује, ђубриво поскупљује, радна снага поскупљује, а ја у овом тренутку не видим крај томе.“
Тренутак не може бити гори. Свет се већ суочавао са растућом глађу после ударца пандемије и суша која је спржила усеве у кључним растућим регионима. Глобални трошкови хране скочили су рекордно у фебруару и порасли су за око 40 одсто у односу на пре две године.

Ствари су толико страшне да би планета могла да се суочи са „тачком пуцања“ када је у питању дугорочна стабилност за глобално снабдевање храном, сматра Бет Бечдол, заменица генералног директора Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду.

Гориво и ђубрива

Скок нафте од 100 долара по барелу у будућности дићи ће цену дизела у Европи и САД на највиши ниво у последњих неколико деценија. Повећање трошкова горива повећаће трошкове за пољопривреднике који морају да воде много тешких машина за сејање, како би могли да сеју и остваре жетву. Такође ће бити скупље грејање амбара у којима се чува стока.

Цена ђубрива, које се користи за узгајање практично свих усева, такође је драстично порасла у последњих годину дана. Поскупљењу је допринела ситуација снабдевања природним гасом, повишене цене превоза, царине и таксе, екстремне временске прилике и санкције кључном произвођачу Белорусије. А сада Русија, највећи извозник урее и бр. 2 за к-ђубрива, жели да обустави извоз ђубрива, претећи глобалном несташицом. Индекс цена зелених тржишта северноамеричких ђубрива удвостручио се у последњих 12 месеци и достигао рекорд.

Залихе семена и других хемикалија као што су пестициди такође су „изузетно натегнуте“, изјавио је главни извршни директор Компаније Цортева Инц. Чак Магро на недавној конференцији. А цене трактора које праве компаније као што су Деере & Цо. су у порасту.

Ако пољопривредници не могу да одрже корак са својим већим трошковима, могли би да буду приморани да повуку производњу, остављајући глобалну ситуацију са снабдевањем храном још неизвеснијим.