Прочитај ми чланак

Први пут од Хитлера: Немачка распоређује трупе у Литванији!

0

Након што је Немачка данас почела да распоређује своје војне трупе у чланици НАТО Литванији, први пут од Хитлера и Другог светског рата шаље своје војне снаге дугорочно ван земље, а литвански лидери поздравили су то као „историјски догађај“.

– Ово је први пут од Другог светског рата да смо трајно стационирали неку своју војну јединицу ван Немачке, рекао је немачки министар одбране Борис Писторијус у Берлину на церемонији испраћаја војника и оценио да је то „важан дан за немачку војску“.

Данас је у Литванију стигло првих 20 војника којима ће се придружити још 150 припадника немачке војске, а план је да немачки војни контингент до 2027. године броји чак 5.000 војника, преноси АП.

У главном граду Литваније Вилњусу, министар одбране Лауринас Кашцћунас рекао је да је долазак немачких трупа „одличан пример“ за све земље источног крила НАТО, на граници са Русијом и њеним савезником Белорусијом.

– Створићемо такву архитектуру одбране и одвраћања да ниједан противник са истока неће ни помислити да тестира члан 5. НАТО, рекао је Кашћунас новинарима.

Члан 5. о колективној одбрани је у срцу Северноатлантског пакта, а у њему се наводи да се оружани напад на једну или више чланица сматра нападом на све земље НАТО.

Немачка војска, Бундесвер, од 1990-их учествује у дугорочним НАТО операцијама у иностранству.

Ратни бродови и оклопна возила за Бундесвер
Немачка влада наручиће током овога квартала ратне бродове и оклопна возила у вредности до седам милијарди евра, рекли су неименовани добро обавештени извори за Блумберг.

Извори су навели да ће немачка влада искористити могућност да купи још две морнаричке фрегате Ф126 за око три милијарде евра, чиме ће њихов укупан број бити шест.

Влада ће такође потврдити поруџбину у вредности од чак четири милијарде евра за 900 оклопних транспортера Фукс (Fuchs) које производи Рајнметал, чија је испорука планирана да почне од 2025. године.

Те велике набавке, за које ће бити потребно одобрење посланика немачког парламента, део су напора Немачке да модернизује Бундесвер након почетка руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. године.

Непосредно након избијања рата, немачки канцелар Олаф Шолц је представио посебан фонд од 100 милијарди евра за повећање војне потрошње, поред редовног годишњег буџета за одбрану од око 52 милијарде евра.

Повећање издвајања омогућиће Немачкој да ове године испуни циљ НАТО-а да ове године троши најмање два одсто бруто домаћег производа годишње на војску.