Прочитај ми чланак

Протест у Ослу: ЕУ не заслужује Нобела за мир

0

Најмање 1.000 чланова левичарских и група за заштиту људских права изашло је данас на улице Осла, у знак протеста због доделе Нобелове награде за мир Европској унији.

Око 50 организација учествовало је у шетњи носећи упаљене бакље, желећи да покажу став да је ЕУ недемократска и да и даље одржава велике војне снаге, иако људи пате због тешке економске ситуације.

– Алфред Нобел је рекао да награду треба да добију они који се боре за разоружавање. ЕУ то не ради. Она је један од највећих произвођача оружја на свету – рекла је представница једне од организација, учесница протеста.

У протесту је учествовала и норвешка Партија социјалистичке левице, део владе премијера Јенса Столтенберга.

Додела Нобелове награде за мир Европској унији изазвала је многе полемике и критике, међу првима чешког председника Вацлава Клауса, познатог еврореалисте, лидера пољског синдиката „Солидарност“ Леха Валенсе, као и бившег надбискупа Јужне Африке Дезмонда Тутуа, од којих су последња двојица ранији добитници овог признања.

Да се новчани део награде ове године не исплати тражили су и добитници тог признања Мејрид Мегвајер из Северне Ирске и добитник награде за 1980. годину Адолфо Перез Ескивел из Аргентине.

Избор Нобеловог комитета изазвао је „комешање“ и у Норвешкој, у којој се награда додељује и која је на референдумима већ два пута одбила чланство у Европској унији, с обзиром да се томе противи три четвртине становништва.

С друге стране, председник Нобеловог комитета, ватрени проевропљанин Торбјорн Јагланд, правдао је овогодишњи избор недостатком конфликата каква су била два светска рата у 20. веку.
– Спорови и драме никада нису довеле до рата. Супротно томе, доводили су до компромиса – оценио је Јагланд.

Нобелов комитет је 12. октобра објавио да Нобела за мир додељује ЕУ, уз образложење да је та организација, која има историју дугу 55 година, помогла да се Европа током више деценија после Другог светског рата трансформише из „континента рата у континент мира“.

Награда ће сутра у Ослу бити уручена европској тројки, у којој су председник Савета ЕУ Херман ван Ромпеј, председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо и председник Европског парламента Мартин Шулц.

Награда се састоји од медаље, дипломе и 1,1 милиона евра. Новац би, према обећању ЕУ, требало да буде поклоњен деци погођеној ратовима и сукобима.

 

(Танјуг)