Прочитај ми чланак

ПРОСЛАВА 1.МАЈА У СВЕТУ Стотине хиљада људи на улицама, хаос и сукоби са полицијом

0

„Времена, систем и услови живота се мењају, али радници су носиоци напретка сваког друштва, које им мора омогућити основне услове за живот и рад достојне човека“, истакнуто је са огромне празничне бине која је доминирала Црвеним тргом.

Мир! Рад! Мај! Ово је традиционални слоган под којим се деценијама обележава 1. мај, Празник пролећа и рада у Русији. Овај празник није само заоставштина совјетске прошлости и једног другачијег економско-друштвеног система, већ и прилика да запослени људи обележе Међународни дан солидарности радника. Осим тога, и у древној Русији, овај дан је симболично означавао почетак пољских радова после дуге зиме.

Масовно су организоване шетње, а на више места у Москви, представници струковних удружења и синдиката су се окупљали од раног литра, баш као и велики број запослених који је то чинио самостално и спонтано. Мноштво боја, балона, цвећа, насмејаних људи који су дошли да обележе овај дан могли су се видети како традиционално и данас, баш као и некад, својим присуством одржавали дух овог празника. Много је радника дошло са децом, па и са бебама.

Лекари, ватрогасци, полицајци, инжењери, учитељи и наставници, без обзира на узраст, али и чињеницу да су неки већ часно одрадили свој радни век и сада су у пензији, нашли су се раме уз раме у празничној поворци.

Ове године је главни слоган окупљања био „Јединство, солидарност, рад — као гаранција успешног развоја“. Реке радника и синдикалаца су се сливале према Црвеном тргу, где је тачно у десет часова почео велики празнични програм.

Окупљене је поздравила и Шерон Бароу, секретарка међународне конфедерације синдиката која је упркос напетој политичкој ситуацији, дошла у Москву и нагласила да јој присуство на овако масовном митингу представља велико задовољство. Поменуто је више пута да се и данас сви морамо борити за право на људске и достојанствене услове рада, редовну плату и одмор.

„Времена, систем и услови живота се мењали, али радници су носиоци напретка сваког друштва, које им мора омогућити основне услове за живот и рад достојне човека“, истакнуто је са огромне празничне бине која је доминирала Црвеним тргом.

Једну од колона радника је предводио и градоначелник Москве Сергеј Собњанин. 

Хаос на улицама Париза, првомајски протести измакли контроли

Изгредници су се сукобљавали с полицијом која узвраћа сузавцем и разбијањем група демонстраната.

Традиционални провомајски протести у Паризу претворили су се у нереде, јављали локални медији.

Полиција је саопштила да се на улицама главног града Француске налазило око 1.200 маскираних особа које су нарушавали јавни ред и мир. Изгредници разбијали излоге и уништавали улични мобилијар.

Такође, потврђени су и случајеви паљења паркираних аутомобила те постављања барикада на улицама, преноси портал Клиx.ба.

Изгредници се сукобљавали с полицијом која узвраћала сузавцем и разбијањем група демонстраната.

Стотине демонстраната марширало је данас Паризом и другим француском градовима против економске политике коли спроводи предсједник Француске Емануел Макрон.

Током мирног протестног марша студенти и радници носили су антикапиталистичке заставе, као и заставе са натписима као што су „Макрон нам даје мрачну мржњу“.

„Људи желе и мирно небо над главом, желе и достојну плату. Зато долазе на празник рада у добром, празничном расположењу. Данас се окупило сто двадесет хиљада људи поводом празника рада. Подржавам наду и потребе радника. Учинићемо све како би Московљани живели боље, а град цветао“, изјавио је градоначелник.

Без обзира на масовност окупљених у Москви, Празник рада је подједнако величанствено обележен широм земље. У Владивостоку су без обзира на облачно и кишно време, празновање својим присуством увеличали и морнари Тихоокеанске флоте, као и студенти војне академије такозвани „нахимовци“. Празнично „ура“ се могло чути и од хиљада радника који су окупили и у Хабаровску, Магадану, Новосибирску, Санкт Петербургу, Симферопољу.

Осим синдикалаца и радника, нешто касније током дана, централним градским улицама Москве су прошетали и комунисти. Симболично се окупивши испред споменика Лењину, комунисти су своли протесну шетњу започели у подне. Тачно сат времена касније, стигли су до свог одредишта, споменика Карлу Марксу.

Комунисти су својом данашњом шетњом желели да скрену пажњу грађана и радника на чињеницу да их окружује погубни капиталистички систем глобализације. За разлику од неолибералних закона економије који данас утичу на животе радних људи и обичних грађана, према речима комуниста, совјетска власт је гарантовала велика социјална права свима подједнако.

„Право на рад и заслужени одмор, бесплатно школовање и квалитетну здравствену заштиту, на заштиту достојанственог материнства и спокојно детињство су имали грађани Совјетског Савеза који је у основу своје политике поставио правду и интересе радног грађанина.“

© SPUTNIK / КИРИЛЛ КАЛЛИНИКОВ

Комунисти се данас залажу да се врате пуна права управо онима који стварали друштвено богатство и да им се не дозволи да мултинационалне компаније отимали природна и људска богатства Русије.

„Према нашим скромним прорачунима, током последње деценије, од Русије је практично отето више од шездесет билиона рубаља, што представља четири годишња буџета читаве Русије“, огорчени су комунисти.

На првомајско окупљање, које је последњих година постало веома битно за данашње представнике комунистичких идеја, дошли су не само старији људи, они који и даље срцем и душом подржавали ову идеологили, већ и велики број младих. И једни и други су незадовољни садашњим стањем ствари и желели би повратак на време када су радни народ и грађани били међусобно солидарни, а не у трци за богатством окренути једни против других.

На шетњи комуниста били су приметне и бројне присталице из других земаља, као и транспаренти са порукама попут: „Без међусобне солидарности, нема светског мира“, што је можда посебно актуелно у данашње време.

У совјетско време се Први мај доживљавао не само као празник рада, већ и пролећа. Ималићи у виду сурову руску климу и дугу зиму, не чуди што се та традиција очувала. Данас је зато званично почела и пролећно-летња сезона у московским парковима, који су за своје посетиоце припремили врло богат и интересантан програм.

У парку у част „50. годишњице Октобарске револуције“ приређен је Бал цвећа. Гости могу да виде цветне декорације и да учествули у радионицама где стручни аранжери показули како се праве букети. Децу су увесељавали аниматори, а увече се очекује концерт.

Парк „Ермитаж“ је такође приредио програм „Дан цвећа“, па тако сви заинтересовани могу да купе луковице лала, нарциса и зумбула, као и биљке у саксијама. Увече ће бити одржан концерт класичне музике „На трави“, а заинтересовани посетиоци су позвани да понесу своје простирке или ћебе и уживали у романтичној атмосфери парка.

Парк „Фили“ организује ретро-забаву у стилу мелодија 1930 —1960. година. Гости ће моћи да чули и виде наступе музичара и плесача који ће оживети деценије прошлог века.

Исмаиловски парк је осмислио да своје госте забави бројним спортским и музичким такмичењима, представама и концертом.

Првомајски протести широм света, хапшења у Турској

Полиција у Цариграду ухапсила више од десет демонстраната, на маршу у центру Москве окупило се 130.000 људи.

Широм света се 1.маја, поводом Међународног празника рада, одржали су се протестни скупови и маршеви уз захтеве владама да се посвете питањима радника, али су у неким земљама власти ограничиле протестне активности што је понегде, као у Турској, резултовало хапшењима.

Полиција у Цариграду ухапсила је више од десет демонстраната који су кренули у марш ка главном градском тргу Таксим, пркосећи забрани, преноси АП.

Турска је из сигурносних разлога забранила приступ овом тргу у сврхе обележавања Првог маја, па су путеви који воде ка тргу блокирани, а полиција је дозволила само малим групама представника синдиката да положе венце на тамошњи споменик.

Међутим, група од око 25 људи, узвикулићи „Без забране Таксима Првог маја“, покушала је да силом дође до трга, али их је опколила полиција.

Трг Таксим има симболичку вредност за раднички покрет у тој земљи, будући да је 1977. године 34 људи убијено на том тргу током обележавања Првог маја, када су на окупљене испаљени хици са оближњих зграда.

Синдикати у Турској позвали су на обележавање празника рада скуповима у зонама са владиним институцијама у Цариграду и Анкари.

Хиљаде радника на улицама Маниле

И у Манили је данас хиљаде филипинских радника и активиста марширало поводом празника рада, а у знак протеста због, како наводе, неиспуњених предизборних обећања председника Родрига Дутертеа да ће ставити тачку на краткорочне уговоре о запошљавању.

На протестном скупу насиља није било, али је комплекс председничке палате био под јаким осигурањем.

Новинарима је првобитно било забрањено да му се приближе када су демонстранти запалили Дутертеов портрет с натписом „Краљ лажова“, неколико стотина метара од комплекса, преноси Реутерс.

Приближно 8.000 полицајаца и војника распоређено је било данас због протестног марша у Манили, а полиција је проценила да је у маршу учествовало 10.000 људи, машући заставама и носећи траспаренте.

Протести су данас одржани и у другим великим градовима на Филипинима, где су радничке групе тражиле веће плате и боље услове рада за себе, али и за милионе мигрантских радника у другим земљама.

У центру Сеула окупило се хиљаде чланова радничких синдиката тражећи повећање минималне зараде и додељивање статуса регуларно запослених свим нерегуларно ангажованим радницима, као и равноправан третман. Полиција је процијенила да се тамо окупило приближно 10.000 људи.

Демонстранти траже и да влада обустави реструктурирање аутомобилске и бродске индустрије и реформише велике конгломерате.

Поводом Првог маја, и у Индонезији се приближно 10.000 радника из разних сектора окупило данас у близини председничке палате у Џакарти како би изнело своје захтеве, тражећи да им влада повећа плате и престане да запошљава стране раднике.

У Камбоџи се, у Пном Пену, такође окупило око 2.000 радника на скупу који је организовала синдикална коалиција.

Демонстранти су планирали марш до Националне скупштине како би позвали посланике да им помогну у решавању питања везаних за рад, али их је полиција у томе спречила.

 

Премијер Камбоџе Хун Сен проводи дан са око 5.000 радника у одјевној индустрији надомак престонице, а радницима је захалио најавивши да ће свако од њих добити помоћ од 50.000 риела, што је 12,50 долара.

Влада Шри Ланке је за 7. мај одложила је скупове поводом Првог маја због прослава у оквиру будистичког фестивала Весак, који траје до сутра.

Влада је саопштила да је одлуку донела након захтева водећих будистичких монаха, који су иначе у тој земљи веома утицајни. Влада је позвала политичке партије и радничке синдикате да Првог маја не организули скупове, али су неки најавили да ће игнорисати директиву владе и ипак обележити празник рада.

Политичке партије и синдикати Шри Ланке обично Први мај обежелавали живописним парадама и великим скуповима како би показали своли политичку и организациону снагу.