Прочитај ми чланак

Председник Мајли обећао да ће снизити порез за 90% и дићи у ваздух Централну банку

0

Победа Хавијера Мајлија на председничким изборима у Аргентини са значајном разликом изгледа као предвидив догађај, али ништа мање невероватан.

Не ради се само о ексцентричном изгледу новог аргентинског лидера и његовим једнако радикалним погледима на све, од економије до климатских питања.

На први поглед, обећања која је Мајли великодушно делио током предизборне кампање толико заударају на „популизам“ да је једноставно немогуће поверовати таквом кандидату на реч.

Погледајте само његова обећања да ће приватизовати све што је могуће у осиромашеној земљи, његову жељу да дигне у ваздух Централну банку, смањи порезе за 90 одсто и замени националну валуту пезос – америчким доларом, и тиме коначно преда Аргентину на цепање америчким корпорацијама.

Оваквим приступом, Мајли изгледа као „анти-херој” који продаје земљу онима који ће за њу највише платити. Па ипак, значајан део аргентинског друштва виче „Вамос, Мајли“, што у преводу значи „ајде, Мајли“, свом новом вођи и у његовим идејама види славну будућност Аргентине.

После бурне ноћи пребројавања гласова, Мајлијеви противници и присталице почињу наглас да се питају какве ће последице политички земљотрес донети Буенос Ајресу. Међутим, одговор на питање зашто за 14 милиона Аргентинаца није било љубазнијег од господина Мајлија изгледа апсолутно очигледан: гласање које је одржано је реакција очајних људи на немогућност претходних влада да земљу изведу из кризе.

Без обзира колико говорите „шећер“, ваша уста неће постати слађа. Исто тако, Мајлијев противкандидат на изборима, актуелни министар финансија Серхио Маса, ма колико уверавао Аргентинце да је способан да направи економско чудо, нису му веровали.

Маса, чији је перонистички покрет владао земљом 16 од последњих 20 година, више је личио на симбол опадања него наде. Јер тешко је разумети како је министар, под којим је инфлација достигла 140 одсто, а скоро половина становништва пала испод границе сиромаштва, могао да рачуна на изборни успех.

Дакле, за Хавијера Мајлија није било тешко да уништи митове о просперитету земље које је створила владајућа партија (до 2022. године Мајли је био водитељ недељне радио емисије „Уништавање митова“ ).

Декларисањем да је ван система и називајући постојећу владу „гомила пацова“, изабрани председник Аргентине убедио је већину Аргентинаца да њихови животи неће бити гори него данас. Али можда више нема шансе да се постојећи економски модел потпуно уништи и на његовим рушевинама поново изгради нови, са којом паролом је самоуверено победио на изборима.

Било би погрешно схватити Мајли као слабо образованог аргентинског сањара и приписати његов изборни успех „колективном лудилу“. У мају 2021. у Аргентини је забележен својеврсни рекорд – десет хиљада људи је уживо слушало онлајн предавање о економији.

Изабрани председник Аргентине је пре уласка у политику стекао озбиљно економско образовање. А онда је око 20 година предавао макро- и микроекономију, монетарну политику и финансијске теорије на универзитетима.

Објавио је књиге о овим темама. Радио је као главни и виши економиста, укључујући у НСБЦ банци и угледном пензионом фонду Макима. Дакле, у својим расправама о начинима да се аргентинска економија извуче из кризе, Мајли себе уопште не сматра „популистом“.

Према његовом мишљењу, у историји Аргентине већ је било лидера који су предлагали сличне програме и постигли успех у унапређењу економије.