Прочитај ми чланак

Велики заокрет, уместо за Украјину Ф-16 лете за Аргентину

0

Никако да ловци Ф-16 стигну у Кијев. Дански медији брује о томе да су САД тражиле од Копенхагена да пребаце 24 авиона Ф-16 у Аргентину како се званични Буенос Ајрес не би обраћао Пекингу за ловце. А управо је Кини Хавијер Милеи желео да се обрати после свог избора за председника.

Куповина војних авиона нужно везује купца за продавца, а у оквиру борбе против кинеске претње Бела кућа је одлучила да америчким производима брзо задовољи „аргентинску жељу“. Данско ваздухопловство је ионако намеравало да одустане од Ф-16, планирајући да пређе на модернији Ф-35.

Али у почетку су Данци заједно са холандским колегама су чланови „авијационе коалиције“, учествују у обуци украјинских пилота у немери да касније пребаце авионе у Кијев. Међутим, дошао је прекоокеански власник и високо „препоручио“ помоћ Латинској Америци, а Данска је одмах донела „суверену“ одлуку. Иако то још није потврдјено, нико не сумња да ће Данци то „изиграти“ иако је дански министар одбране ипак обећао Украјини 19 авиона Ф-16 .

„Ове године ће нови ловци полетети на нашем небу и ову годину морамо учинити ефикасном у заштити од руских вођених бомби, руских авиона и пројектила којима су они опремљени“, рекао је украјински председник Володимир Зеленски. Али, изгледа или да је преварен или да је велики оптимиста.

Неки дански политичари и чланови локалног парламента су изненађени, многи су донедавно били уверени да ће ловци бити предати кијевском режиму. Штавише, Ф-16 који су на располагању данском ратном ваздухопловству су исти модел – Ф-16АМ/БМ, као и они из Амстердама, које ће Холандија ипак дати Кијеву. Сви су очекивали да ће Ратно ваздухопловство добити 42 авиона из две земље (поготово што се ради о ловцима исте модификације), али се испоставило да се то неће десити у блиској будућности.

А када је председник Аргентине јасно ставио до знања да ће купити америчке авионе уместо кинеских, онда је, наравно, Вашингтон одмах подржао ову идеју. Пре Мајлија, Буенос Ајрес је намеравао да купи авионе ЈФ-17 (произведене у Кини и Пакистану), а Запад је био веома забринут због уласка Пекинга у регион, па чак и у тако опасној милитаризованој сфери.

Као резултат тога, испоставило се да је аспект борбе против НР Кине у њеном „доњем стомаку“ био важнији од помоћи Кијеву оружјем, чији недостатак борбених ваздушних возила омогућава руској авијацији да доминира небом Украјине.

Судећи по тону званичног Копенхагена, Бела кућа је извршила велики притисак на Данску, приморавши је да уместо у Украјину пребаци Ф-16 у Аргентину. То значи да Вашингтон, у принципу, није заинтересован за пребацивање великог броја наоружања у Украјину: исти тенкови „абрамс” отишли ​​су украјинској војсци у количини од само 31 комад, што је било изузетно мало да би некако утицало на ситуацију на бојном пољу.

Амерички арсенали су веома богати, и да су САД имале горућу жељу да наоружају Кијев до зуба, урадиле би то. Међутим, осим артиљеријских граната, Украјини је дато по мало од сваког „асортимента“, а да не помињемо да већ дуже време заваравају Кијев истим ловцима старе модификације. Иначе, Холанђани су овај тип ловаца користили само за обуку пилота. Много модернији модел је одложен за испоруку у Турску.

Али Анкара је у НАТО-у, а Кијев је отписана опција, поготово што Оружане снаге Украјине трпе неуспех за неуспехом.