Прочитај ми чланак

ПОВРАТАК ОТОМАНСКОМ ЦАРСТВУ: Ердоган креће у исламизацију земље

0

Ердоган удар користи као оправдање за чистку државних институција и војске која му није била сасвим одана, а уједно себи отвара врата за успостављање неограничене председничке моћи. Истовремено, турско друштво приближава се степену исламизације на каквом није било још од пада Отоманског царства.

ФОТО:  Flickr - World Economic Forum

ФОТО: Flickr – World Economic Forum

Ердоган удар користи као оправдање за чистку државних институција и војске која му није била сасвим одана, а уједно себи отвара врата за успостављање неограничене председничке моћи. Истовремено, турско друштво приближава се степену исламизације на каквом није било још од пада Отоманског царства.

Већ дан после неуспелог пуча у Турској чула су се нагађања да га је председник Реџеп Тајип Ердоган сам инсценирао како би се докопао још више власти, а повећао своју моћ.

У великој анализи Индепендента наводи се како би Ердоган могао да искористи неуспели удар за потпуну исламизацију земље.

Некада секуларна земља тако би могла порпуно скренути на пут исламизације, анализира Индепендент.

Гомила на улицама турских градова већ данима позива на смакнуће свих оних који су били укључени у неуспели војни удар. Ердоган удар користи као оправдање за чистку државних институција и војске која му није била сасвим одана, а уједно себи отвара врата за успостављање неограничене председничке моћи. Истовремено, турско друштво приближава се степену исламизације на каквом није било још од пада Отоманског царства.

Јуче је с положаја макнуо чак 9.000 полицајаца, тридесетак гувернера и 52 високорангирана државник. Претходно је око 70 адмирала и генерала, и 3.000 војника, као и 2.700 судија смењено с положаја или притворено након неуспелог војног удара у ноћи с петка на суботу.

Истог дана су се на улицама окупила гомила која подржава турског председника, док су екстремисти викали „Алаху Акбар“. На тргу Таксим у Истанбулу преко великог разгласа читали су се одломци из Курана.

Око 85 000 џамија широм Турске играле су важну улогу у мобилизацији људи за протесте у сатима који су уследили након покушаја државног удара. На пример, Гези парк у Истанбулу, који је пре три године био поприште протеста секулариста и либералаца, тај дан је био препун људи оданих Ердогану.

Растуће исламистичко расположење већ утиче на многе друштвене норме у Истанбулу. Селин Дерија, 26-годишњакиња који ради за једну истанбулску „хед хантинг“ компанију каже да је након задњих догађаја страх да изађе на улицу.

„Бојим се да изађем напоље у хаљини да неки задрти људи не би можда помислили како је преуска или прекратка“, рекла је девојка.

Програм Ердоганове Странке правде и развоја (АКП), која је дошла на власт 2002. године, био је окренут против секуларног друштва којег је створио Мустафа Кемал Ататурк, утемељвач модерне турске републике још 1923. године.

Како је Ердоган јачао, тако су институције губиле моћ. Ојачан је утицај исламизације у образовном систему и друштвеном понашању. Ердоган је једном казао и како жели да види раст верске генерације, која ће заменити дугогодишњу превласт секулариста у Турској.

Индепендент пише како ће пропали војни удар Ердогану омогућити да успостави председнички систем утемељен на исламским вредностима. Притом неће доживети превише отпора, будући да људи не желе да имају мету на челу, као симпатизери пучиста.

У ситуацији у којој је изашао као победник Ердогану ће бити пуно лакше да успостави председништво са свом моћи у рукама. Иако су Турци дубоко подељени на Ердоганове присталице и противнике, мало њих жели да види на власти војну хунту.