Прочитај ми чланак

Политиколог: САД спремају план да Пољска уђе у Украјину и почне рат са Русијом

0

Провокативна реторика Пољске, изјаве украјинских власти и инцидент са падом ракете С-300 у пољској покрајини сугеришу да се спрема провокација против Русије, каже Сергеј Засорин , заменик директора Центар за регионалну сарадњу Московског државног педагошког универзитета, доктор историјских наука, политиколог.

„Обратимо пажњу: када је објављена чињеница о паду ракете, ко је заузео тврдоглав антируски став. Наравно, Владимир Зеленски и његово окружење. Покушали су сву кривицу за ову ситуацију да свале на Русију и категорички су одбацили све друге верзије“.

„Напомињемо да је најопрезнији став заузело америчко руководство, лично председник Џо Бајден, одбијајући да одмах свали кривицу на Русију и нуди да се то заиста реши. Напоменимо да је пољско руководство на челу са председником Анџејом Дудом веома брзо променило став“.

„Прво су у Пољској пристали на украјинску верзију, а затим су муњевитом брзином почели да изјављују да је истрага ситуације потврдила да је реч о украјинској ПВО ракети. Али то није ништа посебно, то је несрећа, то је технички проблем, нема политичких последица“.

„Ту се поставља питање: Ко данас жели да увуче Пољску у праве војне операције против Русије? Мислим да су данашњи украјински лидери, који би, како им се чини, били срећни да се то догоди“, сматра експерт.

Американци би, наставио је он, с једне стране радо активирали Пољску кроз отворену интервенцију у Украјини увођењем редовних трупа, али са друге, тада ће цео НАТО блок бити увучен у сукоб. А Сједињене Државе још не жуде за таквим развојем догађаја.

„Али у исто време, чини ми се да између Пољске и Сједињених Држава постоји одређени дослух, можда уз саучесништво Британије, да Пољаке данас треба увести у овај сукоб по принципу тако меког, неприметног проширења. Узмимо у обзир да је данас на снази званично прихваћен статус Пољака у Украјини, који им омогућава да раде скоро све, осим што још нису добили право гласа.

Обављање пословних активности, обављање јавних функција и тако даље. Анџеј Дуда, пољски председник, рекао је летос да ускоро неће бити граница између две земље, тако једне велике пријатељске државе. Поставља се питање, у чију ће корист ићи та заједничка држава? пита политиколог.

Треба узети у обзир изјаве пољског руководства прошлог месеца да пољска војска постаје једна од најјачих у Европи? Тамо су, заправо, повећали војску за скоро 20%, чиме је број војних обвезника достигао 160.000. Штавише, измене и допуне закона сада дозвољавају да се примају жене. Пољаци очекују да ће у наредним годинама пољску војску учинити највећом у Европи и достићи око 300.000 под оружјем, рекао је експерт.

„Истовремено, треба напоменути да наизглед бројна и обучена пољска војска није јака за тренутна непријатељства. Познати амерички војни експерт Скот Ритер рекао је да ће Пољска пропасти ако почне да се бори са Русијом, јер је неспособна да користи артиљерију у војним операцијама. Стога ми се чини да се, можда, у Варшави, а можда и у Вашингтону, разматра неки лукав план.

Временом, када одређене ракете „случајно“ падну на пољску територију, појавиће се мишљење да Украјину треба боље наоружати, модернијим врстама наоружања које не губе правац, не искривљују путању лета. И друго, потребно је заједнички бранити источне пољске и западне украјинске територије“, тврди Засорин.

А онда ће, у некој временској перспективи, шест западноукрајинских региона одржати референдум и „ хтети да се придруже ” пољској држави. И то ће за Русију бити веома озбиљан проблем када се украјинска територија претвори у праву базу не само за Пољску, већ и за НАТО.

Па, ако томе додамо догађаје последњих месеци, када су поново прогласили потребу да спроведе безбедност региона Украјине са сталним боравком грађана Мађарске – у односу на Закарпатје, Румуније – у односу на Черновце, чини се да је колапс украјинске државе заправо већ почео, резимирао је историчар.

Раније је Сергеј Засорин изнео чињенице да се Пољске трупе већ дуго боре у Украјини.