Прочитај ми чланак

ПОГЛЕДАЈТЕ Американци никада нису слетели на Месец, све је режирао Кјубрик! (ВИДЕО)

0

1

 

ЊУЈОРК – Велики број људи и даље не верује да је човек слетео на Месец и за то наводе бројне „доказе“, а најчешће се спомињу фотографски недостаци и сумњива расвета.

Теорије завере одувек су занимале и фасцинирале људе. Сигурно сте чули неколико верзија о убиству Кенедија, да је слетање на Месец изрежирано у студију или да је Елвис жив, а Хитлер није умро 1945. у берлинском бункеру.

„Ово је мали корак за човека, али велики за човечанство“, рекао је Нил Армстронг 1969. године док је као први човек ступао на површину Месеца. Уз њега је на мисији Аполо 11 по површини Месеца ходао и Баз Олдрин. После њих двојице, у следеће три године, још је десеторо људи ходало површином Земљиног сателита.

Али, од емитовања првог слетања јавиле су се бројне теорије како је све лажирано и да људи никада нису слетели на Месец, на фотографијама и снимку тражене су недоследности у сваком детаљу.

Управо је слетање на Месец, судећи по преданости оних који тврде да је све лажирано, једна од најснажнијих теорија завере. Они који верују у теорију да је пут на Месец лажиран најчешће тврде да је НАСА снимила низ слетања на Месец у студију и то коришћењем реквизита, астронаутских костима и софистициране расвете. Такође, често се тврди и да у хладноратовско време САД нису имале довољно новца да пошаљу астронауте на Месец те да је лажирање свега било јефтиније.

А ако би то довољно уверљиво одрадили, Совјетима би послали поруку да имају бољу технологију. Али, Совјети су имали довољно стручне људе и квалитетну опрему да знају јесу ли снимци лажирани и нису упозорили да је слетање лажно.
Уз 12 астронаута који су шетали по Месецу, њих шесторицу који су их пратили у летелицама те још шесторицу који су орбитирали око Месеца, на Аполо пројекту је радило и више од 400.000 људи. Да би цела завера успела, сви би они морали о свему да ћуте.

На сликама с Месеца нигде се не виде звезде

Ово је детаљ који теоретичари завере често користе и наводе у прилог својој тези. Нигде нема звезда и све иза астронаута изгледа као велико црнило. Поставља се питање зар не би требало да се виде милиони звезда, ако Месец нема атмосферу? Често као аргумент за црнило наводи се да би НАСА тешко могла да мапира положај сваке звезде и да су намерно оставили црну позадину, а као изговор понудили лош квалитет фотографија.
Али, овај аргумент побија природа фотографије. Светлост која долази од Сунца прејака је да би камера снимила светлост звезда у даљини, а и сами би да сте на Месецу тешко видели баш пуно звезда. Светлосно загађење је разлог и због којег у градовима тешко видимо звезде.

 

Одакле на Месецу стена са словом Ц?

На једној од фотографија с Месеца види се и стена на којој изгледа као да је написано латинично слово Ц. Теоретичари завере могу то узети у прилог својим теоријама и тврдити да се ради о кулиси која је остала погрешно окренута па се ознака види и на камери. Слово изгледа и прилично правилно, па не признају објашњење да би могло да се ради о природној појави. НАСА је давала објашњења да би посреди могла бити длачица или нешто што је упало током развијања филма, али и могуће је да се ради о подвали где је неко на оригиналну фотографију додао слово.

Како то да су сенке на Месецу различитих дужина?

На Месецу је Сунце једини јак извор светлости и било би логично да су све сенке паралелне, али зашто на сликама с Месеца видимо да неке сенке падају у различитим правцима, питају се бројни заговорници теорије о лажираној мисији. Стога закључују како то мора да значи да је око астронаута било више извора светлости. Што би значило да на том сету и пошто су све снимили нису приметили те недоследности. Научници су то образлагали тиме што су снимци настали на неравном терену као и да је нормално да имамо различите сенке.

2

Застава на Месецу се вијори

Астронаути Армстронг и Олдрин могу се видети на снимцима слетања на Месец како постављају америчку заставу. Али, она на видеу изгледа као да вијори, што није могуће ако нема атмосфере и ваздуха који би заставу држао усправном.

Теорију о застави безброј пута су оспорили бројни стручњаци. НАСА је објаснила да је застава била сложена у туби те да је ефект вијорења настао кад су је извукли. Уз то, кад су је и постављали, астронаути су сами затресли заставу. Она је и посебно конструисана за Месец, а кроз горњи део пролази жица како би изгледало као да је носи ветар. Без тога би једноставно пала као и свака друга застава на дану без поветарца.

Астронаути су скакутали повезани жицама и све је било пуштено успорено

Неки су уверавали да су астронауте снимили како скакућу у студију док су били на танким жицама, а да је НАСА успорила видео како би се добио утисак да скачу кроз вакуум. Чак је било и случајева да су људи покушавали да понове сличне снимке.

Научници имају и свој одговор, а скрива се у прашини. Да су снимили видео на Земљи прашина би се скупила у облак, а не пала одмах на тло. Да су овај део лажирали, читав студио би требало да буде у вакууму, што би и данас било тешко извести. Успорени снимак такође би био тежак задатак, посебно због проблема филма и тадашњих технологија за обраду видеа.

Где је ударни кратер?

Да је НАСА на Месец уистину слетела модулом, око њега би требало да буде кружни кратер као траг, али на фотографијама он се не види, већ изгледа као да је модул нежно постављен.
И ова теорија завере има неколико објашњења. Кратер не би требало ни очекивати јер је потребно пуно мање потиска за слетање, него што би то било на Земљи. Модул више није снажно успоравао, тако да је мотор требало да подржи само тежину модула, која је била још мања због гравитације Месеца. Кратера нема и због тога што је Месец стена.

3

НАСА је користила исте позадине на различитим фотографијама

Фотографије из мисије Аполо 15 изгледају као да имају идентичну позадину, иако НАСА наводи да су их снимили у размаку од више километара, а теоретичари завере лако би поверовали да је НАСА једноставно користила исту кулису за различите сцене. Објашњење би могло бити и да позадина није идентична већ слична. Оно што изгледа као два брда у близини у суштини су планине удаљене километрима. На Земљи ће нам такви предмети бити слабије видљиви, али на Месецу нема атмосфере или измаглице која би заклонила удаљене објекте. Због тога ће изгледати чисто и близу, а недостају нам и додатни фактори, попут стабала, који помажу у одређивању удаљености.

Теоретичарима завере сумњив је и висок квалитет фотографија, али ствар је у томе што су астронаути снимили огроман број фотографија, а објављене су само најбоље које су снимили хасселблад 500 ЕЛ камерама са Цајс оптиком. Астронаути су снимали и велики број фотографија због стерео снимања или панорамских фотографија. Додатни сумњиви елемент фотографија је и тај што на некима изгледа као да су испод рефлектора, али површина Месеца друкчије рефлектује светлост.

Стенли Кјубрик теорија

Уз теорије завере о слетању на Месец стоји и прича да је америчка влада ангажовала познатог редитеља Стенлија Кјубрика да им помогне да лажирају прва три слетања. Ова теорија има две верзије. По једној су Кјубрику приступили 1968. док је филм 2001: Одисеја у свемиру био у пост-продукцији те да је НАСА била запањена ефектима у филму, док је по другој причи Кјубрик ангажован пре тога те да је славни филм био пробни приказ за сама слетања. Као доказ томе наводе и сцене из Исијавања. Тако се извлаче сличности из узорка сага с лансирном рампом, а дечак Дени у филму има и мајицу на којој пише Аполо 11. Додатни доказ је и број хотелске собе ‘237’, који је у књизи 217. Овде је одабран 237 што представља удаљеност до Месеца (237.000 миља). За одрживост ове теорије заслуге би могао преузети лажни документарац Тамна страна Месеца, али и лажни чланак који је био објављен као шала.

(24 сата)