Прочитај ми чланак

ПАЖЊА – ЕВО КАКО ЦИA САБОТИРА СРБИЈУ: Откријте да ли у вашој близини њихов човек

0

cia-rojters-1364198023-287764

Објављен некада тајни документ под називом Једноставни водич за саботажу на терену: Стратешке службе у ком ЦИA даје савете како да се униште компаније.

Одавно је познато да се Централна обавештајна агенција није бавила само класичном шпијунажом и постављањем разних Aмерици наклоњених режима, него и индустријском шпијунажом и саботажом.

Е, па дочекали смо и то да је ЦИA недавно објавила некада тајни документ под називом „Једноставни водич за саботажу на терену“ у ком даје савете како да се униште компаније које су на овај или онај начин биле „претња америчким интересима“.

Овај водич који је „спакован“ на 32 стране, препун је „правила игре“ које се користе како би се саботирао даљи напредак, али таквих које не скрећу пажњу на вас. Занимљиво је што технике саботаже могу да се примете у многим фирмама у којима иначе нема шпијуна.

Од увода, преко одељка у ком се разматрају „Могући ефекти“ као и поглавља „Како мотивисати саботера“, све до поглавља „Оруђа, циљеви и време“ и конкретних техника – све је ту.

Не ради се само о мирнодопским, него и о саботажама које се спроводе пред војну интервенцију и током интервенције. Интересантно: иако је употребу овог „водича“ одобрио директор ЦИA Џејсон Р Донован давне 1944. године (у време док је ЦИA носила име ОСС (Оффице оф Стратегиц Сервицес)), ознака поверљивости је са овог документа скинута тек пре три године.

Ево какве инструкције су добијали шпијуни саботери:

1. Све послове упућујте комисијама на „даље проучавање и разматрање“ кад год сте у могућности. Покушајте да направите што је могуће веће комисије са не мање од пет чланова.

2. Потежите ирелевантне теме што чешће можете.

3. Правите се да сте погрешно разумели наређење. Жалите се на наређења. Поставите безброј питања и укључите се у дуге преписке о таквим наређењима.

4. Цепидлачите о прецизној употреби речи у комуникацији и извештајима.

5. Будите неразумни и захтевајте од ваших колега да буду „разумни“. Избегавајте расправе које могу да вас увале у невоље или да вас осрамоте пред свима.

6. Немојте наручивати нове материјале за рад, све док вам постојеће залихе не буду готово потпуно исцрпљене. Тако ће и најмање одлагање испуњења вашег наређења значити гашење.

7. Како бисте смањили елан запослених, а тиме и продуктивност, будите пријатни према најмање ефикасним радницима и дајте им унапређења која не заслужују. Дискриминишите ефикасне раднике и жалите се на њихов рад.

8. Попуњавајте формуларе нечитко, тако да се посао мора поново обављати; правите грешке или прескачите обавезна поља.

9. Ширите узнемирујуће гласине тако да звуче као „инсајдерска“ дојава.

Технологија напредује. Aли – људска психа – не толико. Зато можемо и да вас питамо да ли сте приметили да у вашој фирми има „сумњивих лица“?

Извор: Новости.рс