Прочитај ми чланак

Овај град је забранио 5Г мрежу због озбиљне штете по људско здравље

0

Град у Конектикату изгласао је забрану увођења 5Г због „озбиљног ризика по здравље“ који технологија представља за људе.

Представнички одбор у Стамфорду, у Конектикату, раније је овог месеца гласао за одбацивање модела споразума који би дозволио АТ&Т-у и Верајзону да инсталирају опасну 5Г опрему на стубове у власништву града.

У покушају да убрза 5Г у својој држави, канцеларија гувернера Неда Ламонта направила је шаблон уговора између два највећа телекомуникациона оператера у земљи и пет великих градова у држави.

Инфоwарс.цом извештава: Стамфорд, други по величини град у држави, једини је град до сада који је гласао против коришћења уговора. Двадесет један представник гласао је против уговора. Пет је било за, а осам уздржано.

Коментаришући одлуку града, W. Scott McCollough, главни парничар за случајеве електромагнетног зрачења (ЕМР) Дечје здравствене заштите (ЦХД), рекао је за Тхе Дефендер: „Поздрављам Стамфордов принципијелни став.“

Заговорници уговора рекли су да би Стамфордово одбијање могло довести до тужбе против града, али Мекала се није сложио.

„Бежичне компаније још увек немају случај. Прерано је“, рекао је он. „Ово је била само одлука да се одбије модел споразума. Федерални и државни закон дозвољавају граду да преговара о појединачним условима, а то је оно што је Стамфорд одлучио да уради.

21 представника су у великој мери убедиле презентације шест независних експерата о научним доказима о штетности радиофреквентног (РФ) зрачења, укључујући 5Г, према извештају локалних медија.

Стручњаци, укључујући токсиколога и епидемиолога Девра Дејвиса, доктора наука, МПХ, рекли су да постоји много документованих утицаја бежичног зрачења на здравље и животну средину, укључујући оштећење мозга, губитак памћења, пад репродуктивне функције, оштећење ДНК и штету по инсекте.

Одбор за коришћење земљишта гласао је да препоручи одбацивање уговора након саслушања стручњака.

Дејвис, оснивач и председник Environmental Health Trust-a (ЕХТ), рекла је за The Defender: „Суочен са огромним, независним научним информацијама о стварним и садашњим опасностима приближавања електромагнетних поља људима више него икада раније, Стамфорд је гласао да заштити људе и њихову околину”.

Она је додала: „Требало би да престанемо да расправљамо о томе да ли имамо доказе о људској штети и да предузмемо кораке да спречимо ширење те штете.

„Град има обавезу да заштити грађане“

Неки представници, попут градског представника Дон Мејса, забринути су да би одбијање пакта значило да ће АТ&Т и Веризон тужити град. Он је на састанку 18. октобра рекао: „Док се та технологија [која емитује бежично зрачење] не промени на тржишту, у суштини ћемо морати да је прихватимо.“

Одлука Федералне комисије за комуникације (ФЦЦ) из 2018. блокира државе и општине да предузму радње које би ометале или одложиле увођење 5Г технологије.

Мејс је додао: „Ако градови покушају да се супротставе правилима ФЦЦ-а, компаније ће тужити градове… И мислим да не желимо да овај град подвргнемо томе.

Међутим, градски представник Џејмс Грунбергер се није сложио, рекавши: „Мислим да не треба да се повучемо од овога због претње тужбом… Ако морамо да будемо тест случај, требало би да будемо тест случај.“

Током новембарског састанка, Грунбергер је потврдио свој став. „Савезна влада нема смернице за дугорочну изложеност, тако да морамо сами да заштитимо свој град, а не да подлегнемо правним претњама.

Слично томе, представник Шон Богер је рекао: „Једноставно нисам вољан да се коцкам са своје четворо деце која живе у овом граду и децом мојих бирача која живе у овом граду без неке врсте конкретног консензуса.“

Нил Шерман, становник Стамфорда, рекао је да ће уговор омогућити 5Г опреми да се подигне „у близини кућа и школа без ограничења на број антена. Они раде 24 сата дневно, седам дана у недељи, 365 дана у години.”

„Град има обавезу да заштити грађане од потенцијално опасних модалитета“, рекао је Шерман.

Да ли градови и државе морају да прихвате увођење 5Г?

Мекала је рекао да се оспоравање одлуке ФЦЦ-а из 2018. још увек разрађује у судском систему.

„Понекад морате да стојите на свом месту и надамо се да ће Стамфорд то учинити. Они имају неке аргументе и суд у Конектикату мора да их изнесе и процени.

Мекала је истакао да Стамфорд није издао „наредбу“ или „чак ни уредбу“ која блокира телеком провајдере, тако да би телеком провајдери „били будале да туже сада тврдећи да имају ефективну забрану“. Рекао је:

„Одлука одбора била је једноставно да се одбије модел уговора – или споразума о праву пута – који је прецизирао услове приступа које би телеком компаније могле да користе за постављање своје 5Г опреме на градску инфраструктуру.

„Све што то значи је да ће град сада наставити да преговара о условима и одредбама за приступ, уместо да користи овај модел уговора који је канцеларија гувернера предложила градовима да користе.

„Телекоми немају разлога за тужбу све док ти преговори не пропадну или не поднесу захтев за дозволу који укључује локацију на одређеном месту и она не буде одбијена.

Презентација стручњака о ризицима од бежичног зрачења

Поред Дејвиса, стручњаци који су се представили одбору за коришћење земљишта били су др Роб Браун, специјалиста ортопедске радиологије, B. Blake Levitt, научник аналитичар, Theodora Scarato, извршни директор ЕХТ-а, др Кент Чемберлин, бивши председник и професор емеритус на Одсеку за електротехнику и рачунарство на Универзитету у Њу Хемпширу, и Џозеф Сандри, регулаторни адвокат за телекомуникације и извршни директор технолошке лабораторије Thought Delivery Systems Inc.

Ево четири кључне тачке које су изнели представницима града Стамфорда:

1. Бежично зрачење може изазвати ћелијски стрес и оштећење ДНК које доводи до болести.

Научне студије су у више наврата показале да излагање РФ зрачењу може изазвати стрес појединих ћелија у телу, што доводи до оштећења ДНК и болести, каже Браун.

„Што је ћелија дуже под стресом“, рекао је, „већа је вероватноћа да може да погрешно функционише“.

Браун је рекао:

„Можда мислите да појам стрес подразумева стање којим се може управљати и да то није велика ствар, али дозволите ми да појасним. Стрес слаби телесна ткива баш као што стрес може да изазове колапс моста, стрес може изазвати лом костију и развој или отказ система органа.

„Када су ћелије под стресом, могу се десити несрећне ствари. Мембране — које штите ћелију и контролишу ћелијску унутрашњу средину — могу се оштетити, узрокујући да ћелија изгуби своју способност да функционише и доведе живот ћелије у опасност.

Протеини у ћелији под стресом могу се оштетити, рекао је он, додајући да су Алцхајмерова болест, деменција Левијевог тела и амилоидоза повезани са денатурацијом протеина.

„И што је најважније“, рекао је, „када је ћелија под стресом, њена ДНК се може оштетити, што може довести до мутација и вероватно рака.

Чемберлин, који је био у једногодишњој Комисији за коришћење земљишта коју је држава Њу Хемпшир задужила да истражује здравствене ризике бежичног зрачења, такође је истакао ово.

Чемберлин је рекао да пре него што се придружио комисији, он, инжењер за wирелесс, није веровао да је ниско зрачење посебно штетно. „То је била конвенционална — и јесте конвенционална — мудрост за људе који раде у мојој области. И то је гледиште које рутински појачава [телекомуникациона] индустрија.”

„Међутим“, рекао је Чемберлин, „моја уверења о безбедности бежичног зрачења су се убрзо променила“ пошто је комисија идентификовала „стотине врхунских публикација које су показале штету од излагања бежичном зрачењу ниског нивоа“.

Рекао је:

„Примарни механизам којим излагање узрокује штету су оксидативне промене, које могу довести до повећања слободних радикала. Ти слободни радикали могу довести до хроничне упале и низа штетних исхода укључујући:

Неуродегенеративна болест (Алцхајмерова болест)
Рак
Кардиоваскуларне болести
дијабетес
Оштећење хромозома
Оштећење неуронске ДНК
Неуропсихијатријски ефекти
Оштећење сперме.

Браун је такође рекао да неки тврде да 5Г неће имати негативне утицаје на здравље јер продире само неколико милиметара у кожу – али “зрачење не мора да иде дубоко да би изазвало штету”, рекао је он, додајући:

„Штитна жлезда је често само неколико милиметара дубоко до површине коже, као и тестиси. Ометање функције ових жлезда може изазвати системску ендокрину дисфункцију.

“Поред тога, многе важне ћелије, укључујући црвене крвне ћелије и имуне ћелије, налазе се одмах испод површине коже.”

2. ФЦЦ смернице су „потпуни неуспех“ за заштиту деце.

Дејвис је истакао истраживање које показује да су деца посебно осетљива на РФ зрачење.

Јединствена физиологија деце, укључујући мање главе и више течности у њиховом мозгу, резултира пропорционално већом апсорпцијом РФ зрачења него одрасли.

Истраживања показују да деца могу да апсорбују до 30 пута више количине РФ зрачења у хипокампусу и 10 пута више у коштаној сржи своје лобање.

ФЦЦ је одбио да узме у обзир ово истраживање приликом постављања својих смерница за излагање бежичном зрачењу, рекла је она.

ЕХТ и друге организације, укључујући ЦХД, успешно су тужиле ФЦЦ тврдећи да су смернице агенције – које нису ажуриране од 1996. – биле неадекватне за заштиту здравља људи и да нису узеле у обзир недавну науку. Давис је рекао:

„Апелациони суд САД, Дистрикт Колумбија, утврдио је да смо били у праву и пресудио да су политике ФЦЦ-а о стандардима за тестирање телефона и других уређаја произвољне и хировите и да су процедуре тестирања, посебно када су у питању деца и дуготрајне временске изложености, били су потпуни неуспех.

„Суд је утврдио да ФЦЦ није пружио доказе о правилном испитивању дуготрајне изложености, рањивости деце, сведочења људи повређених радијационом болешћу и утицаја на мозак и репродуктивни систем у развоју.

ФЦЦ још увек није испоштовао налог суда да прегледа недавна истраживања и да боље објашњење о томе како су њени тренутни стандарди адекватни за заштиту здравља.

3. Друге земље имају строже стандарде бежичног зрачења.

Сцарато је рекао да иако стандарди ФЦЦ тек треба да одражавају тренутну науку, друге земље су предузеле мере да поставе ниже границе бежичног излагања.

Индија, Кина, Русија, Италија и Швајцарска имају ограничења која су само делић ограничења изложености ФЦЦ-а, рекла је она.

„У неким од тих земаља постоје научници који проучавају ово питање у току“, рекла је она. „Међутим, у Сједињеним Државама то немамо“.

Ниједна америчка регулаторна агенција са здравственим искуством није прегледала научне доказе о биолошким ефектима РФ зрачења, рекла је она.

„Није ЕПА [САД Агенција за заштиту животне средине], није ЦДЦ [Центри за контролу и превенцију болести], није Национални институт за рак, ФДА [САД Управа за храну и лекове или] Одељење за рад“, додала је она.

4. 5Г може утицати на опрашиваче.

Левит, која је истраживала биолошке ефекте РФ зрачења од касних 1970-их, поделила је истраживање о негативном утицају РФ зрачења на животну средину и нељудске врсте.

Она је рекла да ни ФЦЦ ни држава Конектикат никада нису спровели ревизију НЕПА (Закон о националној политици животне средине) за 5Г.

Према НЕПА закону, савезне агенције морају проценити да ли ће пројекти које су одобрили узроковати штету.

У међувремену, истраживања показују да увођење 5Г може посебно наштетити инсектима јер су они „веома неефикасни терморегулатори“ и „посебно подложни променама температуре“, рекла је Левит, додајући да „оно што утиче на инсекте утиче на све нас“.

Многе фреквенције бежичног зрачења, укључујући опсеге које користи 5Г, узрокују загревање ткива организма што, заузврат, може утицати на функционисање организма.

Истраживања показују да 5Г може бити смртоносан за пчеле, рекла је она.

Левит је истакла да ће то утицати на снабдевање људи храном. Упозорила је: „Флертујемо са катастрофалним последицама саме смрти инсеката, способних да пробуше рупе у целој мрежи хране. [] Залихе људске хране су угрожене”.