• Почетна
  • СВЕТ
  • Отпор: Мађарска усвојила амадмане на Устав упркос притисцима ЕУ
Прочитај ми чланак

Отпор: Мађарска усвојила амадмане на Устав упркос притисцима ЕУ

0

Madjarska-i-EU-zastaveЛидери у Европском парламенту позвали су ЕУ да испита валидност најновијег амандмана на Устав Мађарске за који многи критичари тврде да подрива демократију.

Европска унија и САД су забринуте да се изменама устава Влади у Будимпешти дају исувише велика овлашћења, без довољно контроле.

Дугачким амандманом практично се укидају раније пресуде Уставног суда, па се чак том суду ограничава право да одлучује у меритуму о законима које парламент буде доносио у будућности. 

Амандман такође ограничава политичко рекламирање у јавним медијима током изборних кампања, прописује да студенти могу стећи државну стипендију само ако се унапред обавежу да ће неколико година по завршетку студија радити у Мађарској, а уводи и новчане и затворске казне за бескућнике који спавају на улици. 

Ги Верхофштат, шеф групе либералних партија у Европском парламенту, упозорио је да конзервативна влада Виктора Орбана, чија странка Фидес има двотрећинску већину мађарском парламенту, „не жели да примењује европске принципе и вредности“. 

Према његовим речима, Унија због тога мора да покрене истрагу и да, ако је потребно, казни Мађарску како би се она довела у ред. 

Европска комисија и Савет Европе треба да проуче измене мађарског устава и по потреби предложе измене, рекао је Јозеф Дол шеф групе странака десног центра која је највећа у Европском парламенту. 

Портпарол Европске комисије Оливије Бејли изјавио је да ће измене мађарског Устава бити проучене што је пре могуће како би се утврдило „да ли су у складу са европским законодавством и европским вредностима“. 

„Буде ли потребно, искористићемо законска средства да обезбедимо измене тих прописа“, додао је Бејли. 

У Берлину је немачки министар спољних послова Гвидо Вестервеле имао „отворену и делом врло контроверзну“ дискусију с мађарским председником Јаношем Адером у вези са уставним променама. 

У саопштењу из Берлина се не износе детаљи у вези са немачким ставом, али неоубичајено оштар опис разговора јасно ставља до знања да је највећа економија Европска уније дубоко забринута због уставних промена у Мађарској, бившој комунистичкој земљи. 

Европска унија може да кажњава компаније као што је Мајкрософт у случају да крше антимонополска правила, али није довољно јака у случајевима кад нека чланице Уније промени своје законе тако да крши владавину права, па и саму демократију. 

Четири земље Европске уније, укључујући Немачку, затражиле су овог месеца да се оснује ново, моћно надзорно тело које би оцењивало да ли су закони земаља чланица у складу са основним вредностима Уније.

(Бета)