Прочитај ми чланак

ОТКРИВЕНО Амерички и кинески научници планирали да направе Корона вирус још 2018!?

0

Предлог је одбијен, а база сојева вируса на Институту за вирусологију у Вухану искључена је неких 18 месеци касније, што је онемогућило проверу на чему су тамо радили научници

Амерички и кинески научници наводно су планирали да направе нови корона вирус пре него што је избила пандемија, показују процурели подаци, преносе светски медији.

Прошлог месеца, пријава за бесповратна средства додељена америчкој Агенцији за напредне одбрамбене истраживачке пројекте (Дарпа) открила је да је међународни тим научника планирао да помеша генетске податке сличних сојева како би створио нови вирус.

Тај захтев наводно је поднет 2018. године и процурео је у Drastic, групу за анализу порекла пандемије.

– Саставићемо податке о секвенци/РНАсек са панела блиско повезаних сојева и упоредићемо геноме пуне дужине, скенирајући јединствене СНП који представљају грешке у секвенцирању. Геноми кандидата ће се комерцијално синтетизирати коришћењем утврђених техника и генома дужине РНК и електропорацијом за опоравак рекомбинантних вируса – наводи се у пријави.

Ово би резултирало вирусом који у природи није имао јасног претка, рекао је стручњак из Светске здравствене организације за британски Telegraph.

Стручњак, који је молио да остане анониман, рекао је да је таква метода изведена, то би могло да објасни зашто у природи никада није пронађено блиско подударање за Сарс-ЦоВ-2.

Најближи природни вирус је сој Банал-52, пријављен у Лаосу прошлог месеца. Он дели 96,8 одсто генома ковид-19.

До сада није пронађен ниједан директни предак, за који би се очекивало да има удео од 99,98 одсто.

Стручњак СЗО је рекао за The Telegraph да би процес објашњен у захтеву креирао „нову секвенцу вируса, који не би имао подударање од 100 одсто ни са чим“.

– Затим би синтетизовали вирусни геном из компјутерске секвенце, стварајући тако вирусни геном који није постојао у природи, али изгледа природно јер је просек природних вируса. Затим су ставили ту РНК у ћелију и из ње направили вирус. То ствара вирус који никада није постојао у природи – истакао је он.

Предлог је одбијен, а база вирусних сојева на Институту за вирусологију у Вухану искључена је неких 18 месеци касније, што је онемогућило проверу на чему су тамо радили научници.

Научници Института у Вухану су више пута одбацили наводе да су направили вирус у својој лабораторији.

Предлог за одобрење бесповратних средстава је, наводно, поднео британски зоолог Питер Дашак у име групе, у којој су били Дашак EcoHealth Alliance, Институт за вирусологију Вухан, Универзитет у Северној Каролини и Duke NUS у Сингапуру, пренео је The Telegraph.

Стручњаци су за лист рекли да је стварање „идеалног“ просечног вируса могао да буде део посла за стварање вакцине која делује на коронавирусе.

Прошлог месеца откривено је да су САД финансирале истраживање слично ономе које је наведено у предлогу за бесповратна средства за 2018.

Документа у која је имао увид The Intercepts  као део захтева за откривање могућег корена ковида и да ли су САД имале било какве везе са тим, открио је да је 2014. године Национални здравствени институт (НИХ) одобрио бесповратна средства од 666.000 долара годишње за период од пет година (3,3 милиона долара) за EcoHealth Alliance, америчку истраживачку организацију, за корона вирус слепих мишева.

EcoHealth Alliance, у свом предлогу НИХ-у, признао је да постоје ризици, међу којима је „највећи ризик од изложености САРС-у или другим ЦоВ-овима“ међу особљем, који би га затим изнели из лабораторије.

НИХ им је ипак дао новац, што је др Ентони Фаучи морао да призна на сведочењу пред Конгресом у мају ове године. EcoHealth Alliance је затим дао 599.000 долара Институту у Вухану, преноси Daily mail.

Фаучи је тада, и много пута после, порицао да је истраживање представљало оно што је познато као истраживање „повећања функције“.

Овај термин се користи у истраживањима у којима се намерно мења организам како би му се дале нове функције са циљем да се тестира одређена теорија. У случају изучавања хуманих вируса ово би значило учинити вирус заразнијим, или смртоноснијим, како би се тестирало шта може или не може да га преживи.