Прочитај ми чланак

Опасна подручја, могући земљотреси – објављена мапа (ФОТО)

0

Загреб -- Свака трећа особа у свету била је изложена земљотресима. У последњих 40 година тај број се удвостручио.

У просеку, земљотреси проузрокују око 40 милијарди економских губитака сваке године услед уништавања производње и прекида саобраћаја.

Ове недеље је једна од највећих америчких осигуравајућих компанија ФМ глобал објавила најдетаљнију мапу на којој се виде подручја која су веома подложна земљотресима.

То је мрежни алат који приказује мапу која се може мењати у резолуцији од једног квадратног километра или мање. У њему су коришћени подаци и модели сеизмичких опасности које су развиле јавно-приватне снаге – Светска фондација за моделе земљотреса, Кинеска управа за земљотресе и Америчка геолошка служба.

Мапа приказује зоне означене бојом на основу периода кретања тла који је проузроковао штету, на сваких 50 година, сваких 100, 250 и 500 и више од 500 година.

За разлику од стандардних карата, које приказују само очекиване земљотресе током сеизмичког догађаја, ова карта укључује податке о тлу и структурна својства зграда како би се показала вероватноћа да ће земљотрес оштетити те зграде.

Својства тла играју важну улогу у томе какав ће бити исход земљотреса. Како сеизмички таласи путују кроз земљу, они се брже крећу кроз тврде стене него кроз меко тло. Када ови таласи пређу са тврде на меку земљу, њихова амплитуда се повећава, а већи талас изазива јаче вибрације тла.

Гранулирани и водом засићени седиментни слојеви у подземљу такође могу да доведу до земљотреса, наизглед, тло је обично чврсто, а са друге стране може да доведе до урушавања зграда.

Ова мапа такође узима у обзир крхкост грађевина, посебно зграда, како би се дефинисале зоне ризика.

Сеизмолози често истичу да није земљотрес тај који убија људе, већ срушене зграде. Ако су зграде пројектоване према савременим сеизмолошким правилима, са ојачаним конструкцијама, тада је ризик врло низак чак и ако се догоди снажан земљотрес. С друге стране, чак и мали земљотрес може да проузрокује много жртава ако се, на пример, зидови од опеке у старим зградама сруше.

Према овој мапи, неки региони света су високо ризични. Такве су америчке државе Калифорнија, Ајдахо, Невада, Нови Мексико и Јута. Тамо су могући земљотреси јачи од 7 степени Рихтерове скале, а такви земљотреси су довољно јаки да изазову разорне последице.

Региони попут Новог Зеланда, Кине, Мексика и Латинске Америке су у опасности јер се најактивнији вулкани налазе у подручју где се тектонске плоче сусрећу или у близини тог подручја.

Што се тиче Европе и Блиског истока, како се афричка плоча помера према северу, она се судара са европском и азијском плочом и тако ствара сложене грешке и помера микроплоче око Средоземног и Црвеног мора.

Када је реч о Индији, индијска плоча се помера према северу и судара се са азијском плочом формирајући тако Хималаје.

Подручја са мањим ризиком су америчке државе Орегон и Вашингтон и сеизмичка зона Нови Мадрид. Такође су изложени ризику Тајланд, Малезија, Сингапур и Аустралија, који се граниче са такозваним Ватреним прстеном.

Угрожена је канадска регија Отава-Монтреал, где у ретким случајевима тектонски поремећај може да реактивира пронађене фосилне „грешке“.