Прочитај ми чланак

Око 3.000 људи с палицама упало у канцеларију градоначелника, чују се пуцњи ВИДЕО

0

Око 3.000 мушкараца окупило се испред канцеларије градоначелника у Алматију, а неки од њих машу пендрецима.

На мети демонстраната у највећем граду Казахстана Алматију нашле су се административне зграде, па је након што је запаљено седиште градоначелника, неколико хиљада људи покушало да упадне у резиденцију председника Касима-Џомарта Токајева.

Како јавља Спутњик Казахстан, ватра се види и у згради у којој је смештена канцеларија државног тужиоца.

Раније је јављено да је запаљено и седиште регионалног одбора владајуће странке Нур отан (Светло отаџбине).

Дописник РИА Новости јавља да су демонстранти упали у зграду градске администрације и запалили је, након чега се полиција повукла са оближњег трга.

Више од 200 људи је ухапшено, а скоро 100 полицајаца је повређено током протеста у неколико региона у Казахстану против скока цена горива у земљи.

Након што је влада поднела оставку, а председник Председник Казахстана Касим-Џомарт Токајев увео ванредно стање, нереди и хапшења до којих је дошло у граду Алмати током ноц́и у среду, прерасли су у сукобе између демонстраната и полиције, која је користила гас и шок бомбе против демонстраната.Како пише Спутник, око 3.000 мушкараца окупило се испред канцеларије градоначелника у Алматију, а неки од њих машу пендрецима. Према последњим подацима, успели су да уђу у њу.

Наводно су се чули и пуцњи у близини канцеларије градоначелника.

Медији су раније пренели да је око 1.500 полицајаца распоређено око канцеларије градоначелника и лаким гранатама покушали су да их одбију.

У другом великом граду, Актобеу, демонстранти су заузели управну зграду.

На снимку из Актобеа, града са пола милиона становника, види се како се велика гомила људи пење степеницама зграде градске управе неометано од стране полиције.

Полиција је касно синоћ употребила сузавац и шок бомбе како би потиснула стотине демонстраната са главног трга у Алма Ата, највећем граду ове бивше совјетске републике, а сукоби су трајали сатима и у оближњим местима, пренео је раније Ројтерс.

Протести који трају већ два дана уздрмали су имиџ Казахстана као политички стабилне и строго контролисане земље, која је успела да привуче стотине милијарди долара страних инвестиција у своју нафтну и металну индустрију током три деценије независности.

У разговору са вршиоцима дужности чланова привременог кабинета, председник Касим Жомарт Токајев је наредио и њима и гувернерима провинција да поново успоставе контролу цена течног гаса (ТНГ) и широк пласман бензина, дизела и друге „важне“ робе широке потрошње.

Такође је наредио влади да изради закон о личном банкроту и размотри замрзавање цена комуналија и субвенционисање станарине за сиромашне породице.

Токајев је рекао да се ситуација поправља у градовима и местима у којима су организоване демонстрације након што је проглашено двонедељно ванредно стање које је укључивало полицијски час и ограничење кретања.

Протести су почели у недељу у провинцији Мангистау која производи нафту на западу Казахстана након укидања прописа којим је била ограничена цена течног нафтног гаса, популарног горива за аутомобиле, после чега се цена горива повећала за више од 100 одсто.

На протестима су учествовале хиљаде људи, а у западној провинцији Мангистау, где је на десетине људи убијено у протестима 2011. године након отпуштања радника из нафтне индустрије, демонстранти су захтевали да се цена ТНГ смањи са 0,27 долара по литру на продајну цену из прошле године која је износила 0,11 долара.