Прочитај ми чланак

Од Албаније до Аустралије: Природа је ове године однела на стотине живота

0

У Албанији се догодио најсмртоноснији земљотрес ове године, а Бахаме је погодио један од најснажних циклона икада

Екстремне температуре, снажни ветрови и разорни земљотреси проузорковали су ове године неке од најсмртоносијих природних несрећа. Од Бахама, преко Албаније, па све до Аустралије, бројне катастрофалне непогоде шокирале су планету.

Урагани и поплаве

Најснажнија олуја забележена ове године протутњала је Бахамима и оближњим острвима и однела 73 живота.

Најинтернзивнији тропски циклон сматра се најгором природном катастрофом у историји која је погодила Бахаме. Такође, ово је био и један од најснажнијих урагана, категорије 5, забележених на Атлантику. Ветрови су достизали 295 километара на сат.

Доријан је прво погодио острва Абако 1. септембра уз најјачу брзину ветра. Затим је прешао на острво Гранд Бахама сличним интензитетом.

Последице су биле катастрофалне, већина структура сравњена је са земљом или једноставно однесена у море. Најмање 70.000 било је приморано да напусти своје домове.

Након што је завршио са Бахамима, Доријан је прешао на југоисток САД, затим делове Њуфаундленда, а коначно се зауставио тек 10. септембра недалеко од Гренланда.

Према званичним подацима уништено је на хиљаде кућа, погинуло су најмање 73 особе, од којих чак 70 на Бахамима. Ипак, коначан биланс мртвих још није познат, а неки извори тврде да је он много већи.

Према последњим информацијама, објављеним 7. децембра, још 282 особе се воде као нестале.

Штета коју је Доријан направио процењује се на око 3,4 милијарде долара.

Кина је у августу ове године претрпела стравичан тајфун који је убио најмање 72 особе, а према неким подацима број мртвих достиже и бројку од 90.

Тајфун Лекима харао је кроз неколико провинција, донео поплаве и огромна оштећења на путевима и мостовима.

Пукла је природна брана, а многи људи су се водили као нестали што је кинески владу натерало да изда „црвено упозорење за тајфун“, највиши степен аларма који Пекинг може да објави када су у питању природне катастрофе.

Овај тајфун, назван на Филипинима Хана, један је од највећих тајфуна у кинеској историји и потпадао је под категорију 4 – супертајфун.

Штета коју је проузорковао Лекима процењује се на 9,28 милијарди долара.

Тајфун Хагабис убио је у октобру 86 особа у Јапану, а неколико делова земље било је под највећим степеном узбуне када се Хагабис спустио на земљу.

Стотине хиљада људи је морало да буде евакуисано.

Још једна катастрофална несрећа погодила је Азију у јулу. Монсунске кише однеле су најмање 89 живота широм Бангладеша, Кине, Индије и Непала.

Земљотреси

Најснажнији земљотрес који се ове године догодио погодио је Чиле. Био је магнитуде 8 степени Рихтерове скале и погинуле су две особе. Ипак, онај најсмртоноснији ове године догодио се у Албанији.

Земљотрес јачине 6,4 степена по Рихтеру погодио је Албанију 26. новембра у раним јутарњим сатима. Потрес је трајао око 30 секунди и осетио се и у Тирани, али и чак у Београду.

Према званичним подацима погинуле су 52 особе, док је њих око 3.000 повређено. То је био други јак земљотрес који је погодио ову земљу у периоду од само три месеца.

Тло је подрхтавало данима, а тресле су се и Црна Гора и Хрватска. Упоредо са Албанијом, земљотреси су забележени и у неколико градова у БиХ.

Снажни земљотреси тресли су ове године најчешће азијске земље.

У потресу у Индонезији 25. септембра погинула је 41 особа, а њих 40 изгубило је живот у Азад Кашмиру у Пакистану дан раније.

Пожари

Иако су шумски пожари чести у Аустралији, овогогодишњи су ипак проузорковали велику штету.

Ова земља се већ месецима бори са ватреном стихијом која пре свега хара Новим Јужним Велсом и Квинслендсом.

Према подацима, до 21. децембра 2019. године изгорело је више од 3 милиона хектара земље, уништено је преко 700 кућа, а погинуло је најмање девет особа.

У Новом Јужном Велсу проглашена је ванредна ситуација, а рекордне летње температуре које прелазе 40 степени нимало не помажу ватрогасцима који се боре да угасе пожаре.

Посебну пажњу привукли су бројни снимци, пре свега они на којима су коале које беже од пожара. Поједини стручњаци сматрају да је број јединки ових угрожених жуивотиња драстично опао због пожара.

Много више пажње од аустралијских пожара добио је онај у Амазонији.

Прашуме Амазоније простиру се у чак четири државе Бразилу, Боливији, Парагвају и Перуу, а ове године је подручје погођено невероватном сушом.

Дим који се крајем августа ширио са овог подручја био је видљив и из свемира. Избило је укупно 40.000 пожара, неки од њих горе и даље, а погођено је подручје од 906.000 хектара.

Званично се две особе воде као погинуле.

Вулкан

Невероватан случај догодио се 9. децембра сасвим неочекивано, без апсолутно икаквог упозорења. На Белом острву које припада Новом Зеланду дошло је до ерупције вулкана у којој је погинуло чак 19 особа.

Ово острво је у приватном власништву и често га обилазе туристи. Управо у тренутку ерупције на њему је било 47 особа.

Ерупција је одневала 19 живота, укључујући и две особе које се сматрају мртвима, а њихова тела нису нађена. Повређено је 28 особа и неке од њих су у тешком стању.

Трагедија је подигла узбуну на више нивоа, а многи се питају како је могуће да нико није могао да предвиди ерупцију, те како је уопште дозвољен овакав вид туризма.

                     ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!