• Почетна
  • СВЕТ
  • Од 2005. године у САД несташица лекова повећала се за три пута!
Прочитај ми чланак

Од 2005. године у САД несташица лекова повећала се за три пута!

0

Због недостатка лекова широм земље у америчким болницама пацијенти не добијају терапију и у боловима су. Проблеми у производњи су лишили пружаоце хитне помоћи неких основних лекова, доводећи у питање животе.

Више од 100 лекова је стављено на листу несташице ове године. Због тога су одржана саслушања у Конгресу те је председник Барацк Обама потписао извршно наређење. То наређење присиљава произвођаче лекова да обзнане своје недостатке.

Медицински радници немају другог избора него да штеде лекове и да их дају пацијентима којима су најпотребнији. Паул Давис, Шеф градског тима за хитну помоћ у Охају, је рекао Њујорк Тајмсу да није могао дати морфиј једној жени која је сломила ногу јер је штедео задње пилуле за пацијенте за које је сматрао да су им потребније.

На другим местима очајни медицински радници лече пацијенте с лековима чији је рок трајања истекао или с лековима који су мање ефикасни.

Изузетно су погођени пацијенти који имају рак. Око 80% лекова који недостају су генерички лекови за инјекције, укључујући лек Докил за третман хемотерапијом, извештава ВФТВ. Инјекције са содом бикарбоном, које се користе за стабилизацију особа у критичном стању због сепсе, срчаног удара или других кардио проблема, су такође доступне у малом броју.

„Када не можете деловати у основним ситуацијама попут кардио-застоја, смањења бола, напада, онда сте у невољи. Када у вашој кутији има само пет инструмената, а три су нестала, што да радите?“, Рекла је за Тајмсу Др Карол Канингем, државни медицински директор Одељења за јавну безбедност и хитне случајеве.

Ове године су многи због несташице остали без терапије која им је требала, али није критично као током несташице лекова 2011. године. Тада је недостајало више од 250 лекова те су животи оболелих од рака били у опасности.

Од 2005. године несташица лекова се повећала за скоро 300%. Да би се супроставила проблемима, ФДА је смањила рестрикције за лекове који се увозе и олакшала је произвођачима добијање одобрења за неке лекове.

Али то је створило додатне проблеме медицинским радницима. Због смањења рестрикција произвођачи могу на тржиште послати лекове слабог квалитета, укључујући лек за хемотерапију у којем су нађени делићи стакла.

Предвиђа се да ће се ситуација са несташицама да погорша. Током смртоносне епидемије менингитиса инфицирано је 480 особа, а 33 особе су умрле. Због тога је компанија Америдосе у потпуности престала са радом. Након урагана Санди се такође повећала потражња за неким лековима и то је допринело несташици. Жртвама олује хитно требају лекови против високог крвног притиска као што је Ласик те антибиотици као што је Ципро. Потребе су толике да страна компанија Канадиандругсавер снабдјева лековима агенције за помоћ које их траже.

Неки од срећника који су добили лекове који су им требали су исказали колико су имали среће на Твиттер-у.

„Добила сам нитро, магнезијум, морфијум током боравка у болници. Све то је на листи несташица. Срећа па сам отишла у богату болницу,“ написала је на Твиттер-у @ книт1пуг2.
Ф

ДА тренутно увози шест лијекова са којима је стање критично, али нису дали име увозника.

„Ово је велика, растућа криза у земљи. Морамо штедети на лековима“, рекао је ЦНН-у Др Вендел Науманн, онколог из Медицинског центра Царолинас у Северној Каролини.

 

( http://rt.com/usa/news/drug-shortage-us-morphine-014/, адванце.хр)