Прочитај ми чланак

Незадовољство расте широм Европе док руске санкције имају повратни ефекат

0

Западне санкције Русији сматрале су се моц́ним спољнополитичким оруђем од стране САД и ЕУ како би паралисале Москву и вратиле је у „камено доба“. Иако су санкције Москви у потпуности имале негативан ефекат, што је изазвало најгору кризу трошкова живота за Европљане у једној генерацији.

Почетком септембра први пут смо приметили талас незадовољства који је захватио Европу, јер су десетине хиљада људи изашле на улице града у знак протеста због високих рачуна за струју и најгоре инфлације у протеклих неколико деценија. Неке земље су грађанима достављале пакете помоћи како би укротиле гнев, док друге земље нису имале финансијских могућности да поделе чекове грађанима.

Десетине хиљада људи марширало је улицама у Француској, Белгији, Чешкој, Мађарској и Немачкој — многима од њих је доста санкција Русији које су изазвале економску пропаст многих домаћинстава и предузећа — али и веома изненађујуће, подршка НАТО ангажовању у Украјини јењава.

Међу Европљанима расте свест и неслагање о томе да лидери њихових земаља дају приоритет амбицијама НАТО-а у Украјини у односу на сопствене грађане. Приоритети су били у виду санкција Москви, изазивања хиперинфлације енергије и испоруке оружја Украјини, због чега је Москва незадовољна било којом земљом која то чини. Неки Европљани сада захтевају да НАТО преговара са Москвом о окончању рата како би се економска превирања смирила.

Ево најновијих протеста широм Европе десетина хиљада људи (ако не и више) фрустрираних високом инфлацијом који узвикују анти-НАТО слогане.

 

WСЈ је истакао да већина Немаца снажно подржава политику Кијева и политику владе канцелара Олафа Шолца, иако је популарност Алтернативе за Немачку, или АфД, расла јер су имали користи од другачијег расположења људи који су били незадовољни енергетским сиромаштвом. АфД је позвао на укидање санкција Русији. Њихова популарност је порасла са 10% на 15% за 9 месеци.

„Ово је само тишина пред олују — незадовољство је велико, а људи немају никаквог осећаја да влада има веродостојну стратегију да савлада кризу“, рекао је Манфред Гулнер, шеф Форсе.

Што је још горе, санкције су изазвале даље слабљење привреде где се рецесија можда неће избећи ове зиме. Напори Европске централне банке да убрзано пооштри своју монетарну политику и повећа каматне стопе да би сузбила инфлацију такође носе своје ризике.