Прочитај ми чланак

Нешто се чудно догађа: Сеизмолог предвиђа нову катастрофу у Турској

0

Научници предвиђају снажан земљотрес јачине преко седам степени у Истанбулу и Мраморном мору, економске последице ће осетити цела Турска, изјавио је за РИА Новости професор сеизмологије, члан Савета научника градоначелника Истанбула за питања земљотреса, Хаљук Ејдоган.

Медији су ове недеље поново објавили изјаву научника Наџија Гјуре о могућем земљотресу у Истанбулу, који такође чини део савета. Једна од грана Северноанатолијске преломне зоне пролази кроз Мраморно море тачно уз обалу Истанбула.

„Према прогнозама, у случају активације прелома у Мраморном мору доћи ће до веома јаког земљотреса. Вероватноћа за такав земљотрес до 2030. године износи око 50 процената, закључак је донет на основу проучавања 2000 година историје земљотреса у том региону и анализе резултата геофизичких и сеизмичких истраживања“, објаснио је стручњак.

„Нема ничег новог у речима научника Гјуре, научници повремено подсећају јавност на ту претњу. Није циљ није да се уплаше, само подсећамо људе да се припреме за ту катастрофу, а власти да предузму неопходне мере унапред како би смањиле могућу штету у будућности. Људима је својствено да брзо заборављају“, напоменуо је стручњак.

Према његовим речима, развијен је низ сценарија могућег развоја догађаја, градоначелник Истанбула је раније проценио могући број жртава и зграде које би се могле срушити.

Цела Турска ће осетити значајан негативан економски ефекат земљотреса, јер Истанбул чини 35 посто БДП-а земље, истакао је Ејдоган.

„Земљотрес у Мраморном мору ће одмах погодити седам провинција са укупним становништвом од преко 25 милиона људи. Тешко је чак и замислити каква ће штета бити нанета. Становници Текирдаğа, Çанаккалеа, Yалове, Бурса и других градова не смеју мислити да су сигурни – катастрофа ће захватити цео регион, биће обимна“, објаснио је Ејдоган.

Турске власти планирају преселити око милион и по становника Истанбула који се налазе у неотпорним зградама на земљотрес, изјавио је бивши турски министар урбанизма Мурат Курум у марту.

Опозициони градоначелник Истанбула Екрем İмамоğлу критиковао је ове планове, указујући на проблеме са пренасељеношћу града.

İмамоğлу је претходно представио планове градске управе за припрему за земљотрес и изјавио да је то неизбежно, али да се тачно предвиди када ће се природа манифестовати није могуће. Према прорачунима градске управе, у случају земљотреса магнитуде 7,5, срушиће најмање 90 хиљада зграда, а око 4,5 милиона грађана ће можда требати привремени смештај.

У априлу је председник Реџеп Ердоган говорио о плановима стварања „резервних“ градова дуж обале планираног Истанбулског канала за пресељење подручја која су опасна по питању сеизмичке отпорности.

Земљотреси јачине 7,7 и 7,6 догодили су се 6. фебруара са размаком од девет сати у провинцији Кахраманмараш на југоистоку Турске. Потреси, праћени стотинама накнадних потреса, осетили су се у 11 провинција земље и суседних држава, укључујући Сирију. Према последњим информацијама, у Турској је погинуло преко 55 хиљада људи.