Прочитај ми чланак

Немачко „не“ Бугарима и Румунима

0

Немачка ће спречити ступање Бугарске и Румуније у режим „зоне Шенгена“ када се 7. и 8. марта сретну европски министри унутрашњих послова и правде.

„Уколико Румунија и Бугарска буду инсистиралли на гласању, покушај ће пропасти због немачког вета“, рекао је немачки министар унутрашњих послова Ханс-Петер Фридрих.у интервјуу „Шпиглу“.

Према речима немачког министра, чак ни и идеја о делимичној сагласности, на пример уласку ваздушним или морским путем, не подлеже разговору.

Фридрих је рекао да су Бугарска и Румунија, које су се придружиле Европској унији 2007, требало да се позабаве много одлучније корупцијом и да ће немачки грађани прихватити ширење „зоне без граница“ ако буду испуњени суштински захтеви, што – по њему, тренутно није случај, пренео је Ројтерс.

Румунска агенција Ађерпрес пренела је и Фридрихове речи да право на слободу кретања значи да сваки грађанин ЕУ може да живи у свакој држави-чланици, ако ради или студира, и тада је добродошао.

„Међутим, ко год долази само да узме државну помоћ и зато крши слободу кретања, треба да буде спречен“, рекао је немачки министар.

Румунска агенција наводи да су Немци забринути да би приступање наведене две земље даље повећавало број имиграната у Немачку, што може негативно да се одрази на њихов систем социјалне заштите.

Министарства иностраних и унутрашњих послова Румуније издала су данас саопштење у ком наводе да је „Румунија испунила све критеријуме за приступање Шенгенској зони како је то тражено“ и да је то „чињеница коју су признале све земље-чланице“.

Шеф румунске дипломатије Титус Корлатеан је, пак, синоћ у изјави ТВ каналу „Реалитатеа“ да би ново одлагање приступања Румуније Зони Шенгена било нефер као и да Румуни „могу да живе и без Шенгенске зоне као што су живели и до сада“.

„Шта је закључак уколико не добијемо легитимну и фер одлуку? Чињеница да овај процес заснован на објективним критеријумима – на европском споразуму, на крају није више кредибилан и чини да више нисам заинтересован за тај процес“, рекао је румунски министар, наводећи да је Румунија уложила милијарду евра у осигуравање својих граница.

„А ако то и даље није довољно, дозволите да поновим – ја нисам више заинтересован за тај процес“, рекао је Корлатеан.

Румунски председник Трајан Басеску, како преноси Ађерпрес, дистанцирао се, међутим, од те изјаве Корлатеана и рекао да то треба тумачити као „искључиво његово мишљење“.

„Басеску се дистанцира од таквих изјава, понављајући чињеницу да ће Румунија бити заинтересована за прикључење Шенгенској области што је пре могуће“, рекао је портпарол румунског председника Богдан Опреа.

Басеску је, такође, позвао министра спољних послова да не даје такве изјаве како „не би изазивао погрешну перцепцију међу чланицама ЕУ“.

(Танјуг)