Прочитај ми чланак

Немачки министар економије: Стиже тешка јесен али и тешка зима

0

Немачка би се требала припремити за тешку јесен и зиму због вртоглавих цена, јер се земља залаже за независност од руских енергената, изјавио је у петак у Берлину немачки вицеканцелар и шеф Министарства економије Роберт Хабек.

”Што се тиче подршке људи којима је потребна, јасно сам назначио шта је пред нама и што је већ делимично реалност… пред нама је веома тешка јесен и веома тешка зима “, рекао је он, а пренео РИА Новости.

Хабек је то предвиђао док је представљао нову иницијативу за уштеду енергије Федералног министарства за економска питања и климатске мере (BMWK). Берлин планира да замени руски угаљ и нафту до краја године и да престане са увозом руског гаса до 2024. године, а мучи се да пронађе алтернативне изворе енергије. Према речима вицеканцелара, цене енергената су већ сада изузетно високе и ” многи ће у предстојећој грејној сезони добити знатно веће рачуне него иначе”.

“Само из тог разлога хитно је потребна уштеда енергије, а знам да многи већ траже где могу нешто уштедети, поготово када ионако морају да пазе на сваки цент ”, рекао је.

Нова иницијатива – ‘80 милиона заједно за промену енергије’ – има за циљ да мотивише људе да штеде енергију. На својој wеб страници даје примере из свакодневног живота и препоруке за уштеду енергије, укључујући: редовно одмрзавање замрзивача, подизање температуре фрижидера на 7Ц, коришћење ЛЕД сијалица у канцеларијама, начине смањења потрошње воде и грејања у купатилу и кухињи , итд.

„Ко штеди енергију помаже Немачкој да постане независнија од руског увоза, а чини то и због климе“, рекао је Хабек.

Бурна ситуација са ценама енергената широм света тешко је погодила Немачку. Доступност руских енергената на глобалном тржишту доведена је у питање након покретања војне операције Москве у Украјини и узвратних санкција Запада.

Цене енергије подигле су годишњу инфлацију у највећој европској економији на 7,9% у мају, што је њен највиши ниво у скоро 50 година. Цене енергије у земљи порасле су прошлог месеца за 38,3% на годишњем нивоу, док су цене хране забележиле скок од 11,1%, показују подаци Федералног завода за статистику (Дестатис). Као резултат тога, готово половина немачких грађана била је присиљена да промени начин живота и смањи потрошњу, пишу медији позивајући се на анкете. Према истраживању које је за лист Билд ове седмице спровела ИНСА, сваки шести грађанин Немачке не једе редовно због поскупљења, а још 13% разматра могућност уштеде на храни.